Akıllı Dikey Tül Perde

Son moda ve kullanışlı akıllı dikey tül zebra perde modelleri. Perdenin rengini kendin belirleyebileceğin akıllı sipariş sihirbazı sadece burada!

Yeni Akıllı Dikey Tül Perde

Perde sektöründe inovasyon diyebileceğimiz ve son dönem perde modasının en çok tercih edilen perde modeli olan Akıllı Dikey Tül Perde hem çok şık hem çok kullanışlı hem de çok pratik. Kullanıcılarından tam not alan bu perde, mekanizmalı perde sistemlerinin bir adım ötesinde. Kullanıcıların ihtiyaçlarından doğan muhteşem bir yenilik.

Mekanizmalı perdelerde yaşanan temizlik, montaj, camı açamama gibi sorunlara çözüm niteliğinde olan akıllı dikey tül perdeler en kullanışlı perde modeli olarak karşımıza çıkıyor. Klasik tül ve fon perdelere göre ise tek başına üç ihtiyaca cevap vermesi açısından tercih ediliyor. Tül, fon, güneşlik veya stor  ihtiyacını tek perdede karşılayan bu akıllı perdeler, perde sektöründe bir devrim yarattı diyebiliriz.

Dilim dilim tül veya fon slaytların yan yana gelmesiyle oluşan dikey zebra tül perdenin hem dilimlerinin arasından camınızı açıp hem de dilimlerin tekrar önüne dökülmesi yoluyla gizliliği korumaya devam edebilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde birbirine çok yakın olan apartmanlarda yaşayanlar açısından perde modeli, dekoratif bir ev tekstili olmanın ötesinde öncelikle gizliliği koruması açısından son derece önemli. Stor, zebra, jaluzi gibi mekanizmalı perdelerde yaşanan en büyük sorun yaz aylarında cam açmak istenildiğinde perdeyi yukarı kaldırarak evin içinin karşıdan görünmesine neden olmasıdır. Dikey tül perdenin dilimli yapısı ile bu sorun ortadan kaldırılıyor.

Kornişe takılan apartlarına kolayca takıp çıkarılabilen ve en önemli avantajlarından biri olan makinada yıkanabilen dikey tül perdeler kadınların gözdesi haline geldi. Kolayca çıkarılıp ucundaki aparat kısımları bir tülbente sarılarak veya perdenin tamamı bir yıkama filesine konularak makinaya atılan bu perdeler aynı zamanda ütü gerektirmiyor. Kullanışlı ve şık bir perdede aranan tüm özellikleri barındıran dikey tüller çok uzun süre perde modasında bir numara olacağa benziyor.

Dikey tüller mekanizmalı perde kategorisinde yer alır ve zincir yardımıyla kontrol ettiğimiz açma kapama sistemine sahiptir. Perde slaytları kendi ekseni etrafında dönerek ışığı kontrol etmemize yardımcı olur. Zincirle yapacağımız ufak bir hareketle slaytları tamamen kapatarak gizliliği sağlayabiliriz. İki farklı mekanizmayla sunulan bu akıllı perdeler ortadan açılır veya açılan camın konumuna göre sağa yada sola toplanır. Genellikle sahne perdesi gibi iki yana açılan mekanizmalar tercih ediliyor ve zincirin yanında bulunan bir mekanizma ipiyle kontrol ediliyor.

DİKEY TÜL PERDENİN TARİHÇESİ

Çok uzun bir geçmişi olmayan dikey tül perdeler aslında zamanla ihtiyaçların çözüme kavuşmasıyla doğmuş inovatif bir perde çeşididir. Bu perde ile mekanizmalı perdelerde yaşanan sorunlar giderilmiş ve klasik tül, güneşlik anlayışı bir adım öteye taşıdı. İlk olarak 2016 yılında ülkemizde görmeye başladığımız dikey tül zebra perdeler için perde modasındaki en yeni perde modeli diyebiliriz. 

Dikey tül kumaşı 40 santimlik parçalar halindedir ve bu parçaların iki yanı opak, ortası ise şeffaf dikey şeritlerden oluşur. Zebra perdedeki yatay şeritleri andıran bu yapı nedeniyle “dikey zebra perde” olarak da anılan dikey tül perdeyi “lens perde” (perdelens) gibi bazı üreticiler kendi markalarının adıyla da anmaktalar. Akıllı perde olarak da geçen dikey tül perdeler kullanılan bu ismi sonuna kadar hak ediyor. Zamanla dikey tül perde ismi oturmuş ve kullanımı yaygınlaşmıştır. 

İlk olarak sadece düz renklerde üretilen dikey tül şeritleri kullanıcıların isteği doğrultusunda renklendirilebiliyor. Dilerseniz birkaç rengi bir arada kullanarak ev dekorunuza en uygun perdeyi oluşturabiliyorsunuz. Zamanla kullanıcılar tarafından sevilen bu akıllı perde modeli desenli olarak da üretilmeye başlandı. Son olarak kalın fon kumaşlarla birleştirilerek yanları fon, ortası tül olarak harika bir tasarıma kavuştu. Dilim dilim olması sayesinde çok farklı kombinasyonları bir arada kullanmaya imkan veren dikey tül perdelerde desenli ve düz fon kumaşlar bir arada kullanılıyor, kırlent modelleriyle de kombinlenen bu tarzıyla çok havalı bir dekorasyon yaratabiliyorsunuz.

Kullanışlı, pratik ve temizliği kolay bir perde olmasının yanı sıra çok da şık bir duruşu olması nedeniyle daha uzun yıllar perde sektörünün en çok tercih edilen perdesi olacak gibi. 2022 perde modelleri içerisinde daha sık karşımıza çıkacak olan akıllı dikey tül perdeler kullanıcılarından tam not alıyor. 

DİKEY TÜL PERDE NASIL ÜRETİLİR?

Dikey tül perdeler tamamlanıp evimize gelene kadar birçok aşamadan geçerek üretilir. Bu aşamaların tamamında kullanılan ip, kumaş, makine, mekanizma, plastik gibi bileşenlerin kalitesi perdenin kalitesi ve kullanım süresini doğrudan etkiliyor. Dikey tül perde fiyatları arasındaki farklar neden oluşur, ucuz dikey tül perdeler uzun ömürlü olur mu, dikey tül perdeler kullanışlı mıdır veya dikey tül perdeler çabuk bozulur mu gibi soruların hepsinde ortak nokta kumaşın, mekanizmanın veya kullanılan tüm malzemelerin kalitesidir. İyi dokunmuş kumaşların ve kaliteli malzemenin özenli işçilik ve teknolojik makinelerle bir araya geldiği durumlarda akıllı dikey tül perdeler uzun ömürlü, ve sağlam bir yapıya sahip olur.

Dikey tül perde klasik perdelerden farklı olarak dilimli bir yapıda üretilir. Her biri 40 cm olan dilimler perdenin kornişe takıldığı noktada birleştirilerek tek bir perde haline getirilir. Her bir dilim şeffaf kalın plastik parçalarla birleştirilir ve bu parçalar kornişe takılan kasaya tek tek geçirilerek perde asılır. Yıkama yapılacağı zaman pratik bir şekilde çıkabilen bu parçalar tekrar tek tek yerlerine takılır. 

Alt eteklerinde dikiş kullanılmayan dikey tül perdelerde eteğin sıcak kesimle kesilmesi önemlidir. Bu şekilde kesilmeyen kumaşlar makinede yıkanırken uçlarından atma ve bozula yapabilir. eniyiperde.com sitesinde satışa sunulan dikey tül perdeler ise piyasaya göre uygun fiyatları ve sektördeki en kaliteli kumaşları bir araya getirerek siz değerli müşterilerimize sunuluyor. 

Dikey tül perde kumaş dilimleri yanları opak ortası şeffaf olacak şekilde üretilir ve dilimler sağa sola yatırıldığında opak şeritler sayesinde gizlilik sağlanır. Perde düz konumdayken önden görünen şeffaf kısımlar farklı desenlerde hareketlendirilebiliyor.

Dikey tül perde üretiminde perdeyi hareket ettiren mekanizmaların üretimi perdenin sağlıklı bir şekilde çalışması açısından çok önemli. Dikey tül perdeler klasik zebra stor gibi mekanizmalı perdelerden farklı olarak bir zincir ve bir iple kontrol edilen iki mekanizmayı içinde barındırır şekilde üretilir. Zincirle perdenin dilimlerinin yönü kontrol edilir. Ufak bir hareketle gündüz güneşi içeri almak ve gece gizliliği korumak tek perdeyle mümkün. Dilimler sağa veya sola yatırılarak dışarıyla olan görüntü kesilir. Zincirin yanında bulunan ve ikinci bir mekanizmayı harekete geçiren ip ile perdenin tümden açılıp kapanmasını veya bir yöne toplanmasını sağlayabiliriz. Tercihinize göre ortadan açılır veya camın konumuna göre sağa veya sola toplanır şekilde üretilebiliyor. Özellikle fransız balkon gibi uzun camlarda kapı ortada olduğu için ortadan açılır sistem çokça tercih ediliyor. Pencerenin açılır kanadının sağda olduğu durumlarda dikey tül perdelerimizi sola toplayarak camımızı açıp tekrar perdemizi kapalı konuma getirerek hem camı açıp hem de içerinin görünmesini engellemiş oluyoruz. Bu durum dikey zebra perdenin sağladığı en önemli avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Perdeyi sağa veya sola toplarken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta dilimlerin düz olmasıdır. Perde dilimlerini yana çevirmek suretiyle güneşlik etkisi sağladığımız konumda toplamaya çalışınca perde mekanizması zorlanıyor. 

Tüm parçaları özenle bir araya getirilerek oluşturulan dikey tül akıllı perdeler evlerimizde yerini almak için satış sayfamızda sizleri bekliyor. Hemen alışveriş yapmak için tıklayınız.

PERDE MODASINDA DİKEY TÜL PERDE

2022 perde modasına baktığımızda geçtiğimiz yılın devamı niteliğinde bir akış görmekteyiz. Uzun düz beyaz tüller, düz renk fon perdeler çok sık karşımıza çıkıyor. Farklı bir tarz olarak ahşap jaluzi perdeleri özellikle televizyon ekranlarında, dizilerde fazlaca görüyoruz. Fon perde veya tüllerle birleştirilerek kullanılan ahşap jaluziler evlerin her köşesinde karşımıza çıkıyor. Stor, zebra gibi klasik mekanizmaların biraz daha geride kaldığını söyleyebiliriz. Düz etek dilimli stor perdelerin yerini lazer kesim stor perdeler alıyor. Tüm bunların yanı sıra 2022 perde modelleri içerisinde en fazla tercih edilen ve baştada söylediğimiz uzun tüller ve fonların tek perdede birleşmiş hali olan dikey tül perdeler çok revaçta.

Gri ve sarının tonlarının çok sık kullanıldığı perde modası içerisinde dikey tüllerde de bu renkler ağırlıklı olarak göze çarpıyor. Özellikle lens perdelerde renk alternatifinin çok fazla olması ve kullanıcılar tarafından kombinlenebiliyor oluşu işleri oldukça kolaylaştırıyor. Zevk sahibi kişilerin kendi dekorasyonlarına uygun kombinler oluşturabilmesine imkan tanıyan eniyiperde.com sipariş sihirbazı bu noktada işleri çok kolaylaştırmakta. 

Dikey tül perde modelleri arasında yerini alan ve gittikçe daha fazla görmeye başladığımız fon kumaşların dikey dilimler halinde üretilmesi farklı bir tarz yarattı. Güneşlik, tül ve fon perdeyi bir arada barındıran bu yenilikçi uzun yıllar perde perde modasında ön sıralarda tercih edilmeye devam edecek.

AKILLI DİKEY TÜL PERDE (DİKEY ZEBRA PERDE) MODELLERİ VE ÇEŞİTLERİ 

Bu yazımızda dikey tül perde modelleri hangileridir? Dikey tül perde çeşitleri nasıl olur? Dikey tül perde renkleri nelerdir? Dikey tül perdelere fon perde yapılabilir mi? Dikey tül perdelerde rustik olur mu? Dikey tül perdelere motor takılabilir mi? gibi soruları cevaplayalım. 

Dikey tül perde modellerine baktığımızda gittikçe çeşitlenen bir yapı görmekteyiz. İlk olarak düz ve renkli üretilen dikey tüller zamanla desenli veya fon kumaşlardan da üretilmeye başlandı. Mekanizmasına eklenen motorla uzaktan kumanda ile kontrole imkan veren çeşitleri de mevcut. Rustik detayıyla ise biraz daha gösterişli bir hava yakalamak mümkün.

Dikey tül perde modellerini şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Düz Dikey Tül Zebra Perde

 • Renkli Akıllı Dikey Tül Perde

 • Desenli Dikey Tül Perde

 • Fon Dikey Tül Perde

 • Rustik Dikey Tül Perde

 • Motorlu Dikey Tül Perde

Düz Dikey Tül Zebra Perde

Düz dikey perdeler, içine herhangi farklı bir renkli parça veya fon eklenmeden yapılan perdelerdir. Düz perdeler özellikle sadelik yakalamak isteyenler için çok etkili bir alternatif olabilir. Düz beyaz tül yerine kumaşındaki detaylarla ve dilimlerinin yarattığı görsel dolgunlukla dikey tül perdeler fark yaratır. Renk katmak veya fon perdeyle birleştirmeyi tercih etmeyenlerin seçeceği bu perdeler beyaz, ekru ve gri renkleriyle kesinlikle göz dolduruyor.

Renkli Akıllı Dikey Tül Perde

Renkli dikey tül perdeler düz dikey tül perdelere farklı renklerin eklenmiş halidir. Düz dikey tül kumaşının renklendirilmesiyle oluşur, kumaş olarak ikisinin bir farkı yoktur. Renkli dikey zebra perdelerde renk skalası oldukça geniştir. Burada başka hiçbir online perde satış sayfasında bulamayacağınız eniyiperde.com’a özel sipariş sihirbazı işleri müthiş kolaylaştırmak üzere devreye giriyor. İstediğiniz renkleri istediğiniz dilimlere uygulayabiliyor hazır oluşturulmuş kombinasyonları satın almak zorunda kalmıyorsunuz. cam ölçülerinizi girdikten sonra uygun sayıda dilim yani slaytlar size sunuluyor bunlara tıklayarak istediğiniz slaytı istediğiniz renge dönüştürebiliyorsunuz. Örneğin ortasını ekru yapıp yanlarına ikişer tane hardal sarısı en sona üçer tane siyah veya antrasit ekleyebilirsiniz.

Renkli dikey tül lens perdelerle ev dekorasyonunuza en iyi uyum sağlayan perdeyi oluşturabilirsiniz.

Desenli Dikey Perde

Desenli dikey tül perde, dikey tül kumaşlarının normal tül perde kumaşları gibi dokunduğu perde modelidir. Bir çok perde modeli dikey tül perde kumaşlarına uygulanabilmekte ve çok da güzel ve hareketli bir görüntü oluşturmaktadır. 

Fon Perde Ve Dikey Tül 

Dikey lens perdenin kullanım avantajlarını fon perdelerin ağırlığıyla birleştiren bu dikey tül perde çeşidi hem pratiklik hem de görsel olarak tam bir şölen sunuyor. Fon perde kumaşlarının, desenlerinin ve renklerinin akıllı dikey perde mekanizmasına uygulanmış halidir ve ortası tül olan perdenin iki yanına uygulanacak alanın boyutuna göre 3 ila 5 dilim uygulanmasıyla oluşur. Fon dikey tül slaytları yani dilimleri tül slaytları gibi opak ve şeffaf kısımlardan oluşmaz tamamı opaktır. İstediğiniz tüm fon perde kumaşlarından yapılabiliyor olsa bile dikey fon perde kumaşları özel olarak üretilmekte ve dilimlerin kalıp gibi durması sağlanmaktadır. Normal fon perde kumaşları dikey perde mekanizmasına uygulandığında aynı görüntü yakalanamayabiliyor, tercih ederken bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Motorlu Dikey Tül Perde

Motorlu perdeler kullanıcılarına harika bir konfor sağlar. Günümüz mimarisinde bol camlı ve yerden başlayan camlarla tasarlanan evler için perde büyük öneme sahip bir konuma yerleşti. Motorlu perdeler ise uzaktan kumanda ile kontrol imkanı sağlaması açısından son derece işlevsel. Akıllı ev sistemlerine entegre edilebilen motorlu perde sistemleri eve gelmeden perdeleri açıp kapatma imkanı sunuyor. Dikey tül perdelere de uygulanabilen bu harika sistem çok kullanışlı bir perde modeli olan dikey tül perdeleri daha da işlevsel hale getiriyor.

Rustikli Dikey Tül Perde

Rustik, uygulandığı tüm perdelere hoş bir hava katan bir efekt gibidir. Ahşap rustik veya metal rustik çeşitleri oldukça fazla olan rustiklerin dikey tül perdelere uygulanmasında çeşitlilik biraz daha azalmakta. Metal rusiklerin içerisine yerleştirilen mekanizmayla çalışan dikey tül perdeler için rustik aynı zamanda bir kasa görevi görür. Beyaz, gümüş, gold gibi renk seçenekleri olan rustikler seçeceğiniz başlıklarla detaylanacaktır. Normal dikey tül perde fiyatlarına göre biraz daha pahalı olan rustik tül dikey perdeler çok daha hoş görüntüsüyle bu bedeli karşılar.

DİKEY TÜL PERDENİN KULLANIM ALANLARI

Akıllı perde olarak da anılan ve gerçekten akıllı bir mekanizmaya sahip olan dikey zebra perdeler evlerimizin her odası için pratik bir şıklık sunuyor. Özellikle salon perde modelleri içerisinde kullanım sıklığı bulunan bir perde çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Dikey zebra perdelerin diğer adıyla lens perdelerin en dikkat çeken özelliği fon perde, güneşlik ve tül perdeyi tek bir perde içerisinde barındırmasıdır. Bu fonksiyonelliğinin yanı sıra pratik kullanımı ve pratik temizliği ise tercih sebebi olmasını sağlıyor. Akıllı dikey perdelerin sahip olduğu bu mekanizma nedeniyle diğer zebra stor perde gibi mekanizmalı perdelere oranla fiyatları daha maliyetli olabilir. Fiyatının pahalı olması nedeniyle kullanım alanları sınırlansa da evlerimizin birçok odası için harika bir görüntü ve kullanışlılık sunuyor. 

Salon Perdesinde Farklı Ve Kullanışlı Bir Şıklık: Dikey Zebra Perde

Akıllı dikey tül perdeler en çok salon perdesi olarak tercih ediliyor. Özellikle son dönemde fon perdelerle birlikte üretiliyor oluşu salonlarda tercih edilme oranını artırdı. Dikey tül perdenin dilimli yani slaytlı yapısı farklı renklerde kombin yapmaya imkan verdiği için müşterilere her tarza uygun bir çözüm sunabiliyor. Fon perde kumaşlarının dikey zebra perdelere entegre ediliyor oluşu ve kırlent gibi aksesuarlarla tamamlamaya imkan veriyor olması salonlarda görsel bir şölen oluşturuyor. 

Özellikle 2021 perde modası içerisinde gri perdeler, antrasit perdeler ve siyah tonları çok sık tercih ediliyor. Ekru veya düz beyaz dikey tüllerin kenarlarına eklenebilecek gri perde dilimleri ile sadelikte gizlenen şıklığı ortaya çıkarabilirsiniz.

Mutfak Perdesi Olarak Dikey Tül Perde Modelleri

Dikey tül perdelerin gizliliği en iyi koruyan modern perde modellerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle büyük şehirlerde evlerin birbirine yakın oluşu nedeniyle içerinin görünmediği ve gizliliği maksimum düzeyde sağlayan perdeler kullanım açısından daha fonksiyonel oluyor. Kruvaze perdeler gibi camı açıkta bırakan perde modelleri daha çok önü açık ve yakında başka bir dairenin olmadığı evlerde şık bir görüntü sağlasa da maalesef büyük şehirlerin küçük apartman daireleri için pek de kullanışlı olmuyor. Kadınların evde en çok vakit geçirdikleri alan olan mutfaklarda ise bu açıdan gizliliğin korunması önemli bir tercih sebebi oluyor. 

Günümüz mimarisinde gittikçe küçülen evleri aydınlık yapabilmek için genellikle camlar yere kadar yapılıyor veya fransız balkon tarzı tercih ediliyor. Bu tarz fransız balkon cam perdesi için mutfak perdesi seçimi önemli bir detaya dönüşüyor. Mutfak perdelerinin evin diğer bölümlerine oranla daha fazla kirlenmesi ve sık sık yıkama gerektirmesi nedeniyle mekanizmalı zebra stor perdeler temizliği açısından uygun bir tercih olmayabilir. Makinede yıkanabilen akıllı dikey zebra tül perdeler ise mutfak camlarınız için her açıdan mükemmel bir çözüm olabilir. 

Mutfağınızdaki hakim renklere uygun olarak renk alternatifleri belirleyebileceğiniz dikey lens perdelerimizi dilerseniz düz tek renk olarak da kullanabilirsiniz. Tamamen beyaz mutfak tasarımına sahip bir evde camda kullanacağınız siyah dikey tül perde harika bir kontrast ve zıtlıktan doğan harika bir uyum yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Çocuk Ve Genç Odalarında Dikey Tül Perde Kullanımı

Bebek odası perdesi, çocuk odası perdesi veya genç odası perdesi olarak genellikle baskılı ve resimli perdeler çok sık tercih ediliyor. Özellikle kişiselleştirilen ve isim veya başka kişiye özel bir görselin basıldığı resimli perdeler son yıllarda yatak örtüsü ve halılarla kombinlenerek kullanılıyor. Bu tarz baskılı perdeler daha çok stor zebra perde gibi perde modellerine uygulanıyor. Biraz daha büyük çocuklarda ve genç odası dekorasyonunda ise daha sade model perdeler tercih ediliyor. Dikey tül perdeler ise özellikle renkli dilimler eklenerek oluşturulacak kombinlerle çocuk ve genç odası perdesi olarak kullanılabilir.Çocuk odası dekorasyonuna uygun renklerle hareketlendirilecek bir dikey tül perde odayı tamamlama açısından son derece şık bir görüntü oluşturur. Genç odası perdesi olarak ise düz antrasit veya düz siyah tül perdeler gençlerin ruhuna uygun bir hava yaratabiliyor.

Yatak Odası Perdesi Olarak Dikey Tül Perde

Yatak odası perdelerinde aradığımız en önemli özellik gizliliği korumasıdır. Dikey tül zebra perdelerin ise ufak bir hareketle dilimlerin üst üste yan yatarak kapanması sonucu dış görüntüyü tamamen kesmesi bu noktada tam anlamıyla bir gizlilik sağlar. 

Yatak odası dekorasyonunda perde seçimi yaparken genellikle yatak örtüsü ve halıyla yaratılacak bir uyum aranır. Dikey tül perdelerin zengin renk skalası bu uyumu sağlamak adına çok fazla alternatif sunuyor.

Oturma Odalarında Dikey Tül Perde Pratikliği

Oturma odası daha çok evlerin daha geniş yapıldığı küçük yerleşim merkezlerinde varlığını sürdüren bir kavramdır. İstanbul gibi büyük şehirlerde evler giderek küçülmekte ve yaşamları tek bir alana yani salona kaymaktadır. Ayrı bir oturma odası genellikle bu tarz küçük evlerde tercih edilmiyor. Nispeten geniş evlerde salona göre daha rahat mobilya ve koltuklarla döşenmiş, kullanışlılığın ve ergonominin ön planda tutulduğu yaşam alanları olarak oturma odalarında perde tercihi yapılırken, şık bir görüntü sağlamanın yanı sıra ön planda olan unsur kullanışlılıktır.  

Dikey tül perdeler genellikle yere kadar tercih edilse de petek üstü kısa modeller de mevcut. Özellikle koltuk arkasında kalan camlarda petek üstü bir ölçülendirme daha kullanışlı olacaktır. Dikey perdenin dilimlerinin kendi ekseni etrafında dönmesi gerektiği için tavanda camla kartonpiyer arasında montaj alanında yeterli yer yoksa peteğe denk gelen kısımlarda açma kapama yapmak zorlayabilir, bu akıllı perde modelini tercih edecek olan müşterilerimizin bu hususa dikkat etmelerini öneriyoruz.

DİKEY TÜL PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR?

Akıllı dikey tül perdeler hakkındaki bu yazımızda Dikey tül perde ölçüsü nasıl alınır? Dikey tül perdeler için ölçü alırken nelere dikkat edilir? Perde ölçüsü nasıl alınır? gibi sorulara cevap verelim. 

Büyük yapı marketlerden alınan perdeler veya internetten online sipariş yoluyla alınan e perdeler, klasik perdecinin gelip ölçümüzü alıp montajını yaptığı zamanları geride bıraktı. İnternetten daha ucuz perde sahibi olabilmeye imkan veren online perde satışı sayfalarından yapılan alışverişler için bireyler perde ölçülerini kendileri almaya başladı. Bu noktada en iyi perde sayfamızda mevcut olan bilgiler ve yönlendirmeler size yardımcı olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta ise perde ölçüsü alırken metal metre kullanmaya özen gösteriniz, mezura gibi ölçü cisimleri sizi yanıltabilir.

En iyi perde sayfamızda tüm ürünlerin açıklama kısmında ölçü/montaj başlığı altında perde ölçüsünün nasıl alınacağı bilgisine yer verilmektedir. Yazımızın devamında da detaylı bir şekilde anlattığımız perde ölçüsü alma aşamalarını okuyabilir veya akıllı dikey tül zebra perde ölçüsünün nasıl alınacağını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Dikey tül perde ölçülendirilmesi, montaj yapılması ve kullanılması en kolay sistemlerden biridir. Ancak tüm mekanizmalı perdeler gibi akıllı dikey zebra perdenin ölçü montajında da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Dikey tül perde, diğer sistemlerde olduğu gibi bir üstray içine kurulmuş mekanizma sistemine dikine takılan kumaş veya tül bantlardan oluşur.  Diğer mekanizmalı sistemlerden farklı olarak yatay hareket eden bir perde çeşididir.

Dikey tül zebra perde ölçüsü alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, dikey perde toplandığı zaman slayt sayısına bağlı olarak, 20 ila 30 cm'lik bir mesafe kaplar. Bunun camların açılıp kapanmasına engel bir durum oluşturmadığından emin olunuz. Ayrıca akıllı dikey perde sisteminin tek kenara toplanır ve iki kenara toplanır olarak imalatı yapılır. Sizler de dikey lens perde kullanmak istediğiniz pencerenin konumuna göre bu özelliklerden birini belirtebilirsiniz.

Dikey tül perdenin ölçüsü alınırken dikkat edilecek en önemli şey ise perdenin montajının nasıl yapılacağıdır. Dikey tül zebra perdeler üç şekilde takılır: çerçeve içine montaj yapılabilir, duvara rustikle birlikte monte edilebilir veya en sık kullanılanı tavana korniş üzerine takılabilir. Şimdi bu üç farklı takılma şekli için ölçüleri nasıl alabileceğinizi tek tek inceleyelim.

Tavana (Kornişe) Takılacak Dikey Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Dikey perde tavana direk takılabilir. Ancak bunun için de tavanın duvarla birleşen kenarından en az 6 ila 7 cm uzaklaştırmak gerekir. 

Tavana veya kornişe takılacak dikey tül perdeniz için en ölçüsü alırken perdenizin kaplayacağı alanın ölçüsünü alınız. Perdenizde yan slyatlarda fon perde kullanacaksınız bu fon perde dilimlerinin camın üzerine değil duvara gelmesine yetecek kadar alan bırakınız. Böyle bir tercihiniz yok ise camın iki yanından en az 15’er cm dışarı taşması kenarlardan içerinin gözükmesini engelleyecektir. Duvardan duvara bir perde yaptırmak istiyorsanız iki duvar arasını ölçünüz ve ölçtüğünüz bu sonuçtan 5 cm düşünüz ki perdeniz hareket ederken takılma yaşamasın. 

Tavana takılacak dikey perde için boy ölçüsü alırken tavandan yere kadar ölçünüz ve sonuçtan 2 cm düşünüz. Perdenin slaytları dönerek hareket ettiği için yere değme durumlarında dönerken sürtünmeden dolayı perdenin performansında düşüklük yaşanır. Dikey akıllı zebra tül perde ölçüsü alırken bu durumu dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Duvara Rustikle Takılacak Dikey Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Dikey tül perdelere rustik uygulaması çok şık bir perdeye sahip olmanızı sağlar. Rustik eklendiği perdeye zarif ve hoş bir hava katar. Rustikli perde ölçüsü alırken rustiğin takılacağı yerden yere kadar ölçünüzü alarak yine sonuçtan 2 cm düşmeniz gerekir. En ölçüsü alırken ise perdenin kaplayacağı alan kadar ölçünüzü belirlemeniz yeterli olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta daha önce de belirttiğimiz gibi duvardan duvara yapılacak tasarımlar için iki duvar arasındaki mesafeyi ölçerek sonuçtan 5 cm azaltmanızdır.

Çerçeve İçine Takılacak Dikey Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bazı pencereler duvardan içeridedir. Dolayısıyla çerçevenin bittiği yer ile duvar arasındaki üst girintiye yeni dikey zebra perde takılabilir. Böylece çok şık bir perde dekorasyonu ortaya çıkar. Ancak bu şekilde pencereler sadece villa ve ahşap evlerde yapılmaktadır. Normal inşaatların duvar kalınlığı bu tarz oluşumlara müsade etmez. Akıllı dikey tül perdeler için gereken derinlik 18 cm’dir. Çerçeve içine yapacağınız montajlarda bu derinliğe sahip olup olmadığınızı mutlaka kontrol ediniz. 

Çerçeve içine perde takılması ülkemizde pek kullanılan bir yöntem değildir, daha çok tavana veya uygun olmadığı durumlarda duvara perdeler takılarak kullanılır. Camınızın önünde çok derin bir alan varsa çerçeve içine montaj ile hem yerden tasarruf etmiş olursunuz hem de şık bir görüntü yakalarsınız. 

Çerçeve içine takılacak perdeler için nasıl ölçü alınır aşama aşama belirtelim: 

 • Camınızın yerleştiği çerçevenin en ve boy ölçülerini üç farklı noktadan ölçünüz. 

 • Alttan, üstten ve ortadan ölçerek en düşük değeri alınız. 

 • Net olarak almış olduğunuz ölçüden eninden 5 cm, boyundan ise 2 cm düşerek perde ölçülerinizi netleştirebilirsiniz. Dikey tül perdeler hareketli yapıya, mekanizmaya sahip olduğu için açılıp kanama esnasında sürtünmesini önlemek için ölçümüzü bu şekilde alıyoruz.

DİKEY TÜL PERDE NASIL TAKILIR?

Dikey tül zebra perdenin takılışı 3 farklı şekilde yapılır: dikey tül perdenin kornişe veya tavana takılması, akıllı perdenin duvara takılması, ve rustikli dikey tül perdenin montajı şeklinde. Mekanizmalı bir perde çeşidi olan yeni dikey tül perdeler zebra stor gibi diğer mekanizmalı perdelerde olan mekanizmaya benzer bir montaj sürecine sahiptir. Fakat bunlardan farklı olarak stor zebra gibi mekanizmalı perdeler aşağı yukarı hareket ederken akıllı lens perdeler yatay düzlemde hareket eder. Yeni akıllı dikey zebra perdeler iki farklı mekanizmayla ışığı kontrol etme ve tümden açma kapama sistemine sahiptir. Bu mekanizmalar bir kasa içerisinde hareket ettirilir. Bu kasa korniş üzerine portraylar kullanılarak takılabilir, L ayaklar kullanılarak duvara takılabilir, tavana direk takılabilir veya bu kasa yerine rustik kullanılarak yine duvara takılabilir.

Dikey Tül Perde Tavana Veya Kornişe Nasıl Takılır?

Dikey tül zebra perdenin kornişe takılması son derece basit bir uygulamadır. Perdenizle birlikte gönderilecek olan portrayları kornişe monte ederek dikey zebra perdenizin kasasını bu mekanizma üzerine sabitlemeniz yeterli olacaktır. Portrayları 50 cm aralıklarla takarsanız perdenizin zamanla sarkmasını önlemiş olursunuz. Kasada mevcut halde gelen klipslere tek tek perdenizi kolayca takıp çıkarabilirsiniz. Takacağınız alanda korniş mevcut değilse portrayları direk tavana vida ve matkap yardımıyla monte ederek akıllı perdenin kasası yine bu portraylar üzerine takılır ve perde asılarak montaj tamamlanır.

Dikey Tül Perde Duvara Nasıl Takılır?

Akıllı yeni dikey tül perde montajında dikkat edilecek önemli bir konu; slaytların kendi ekseninde dönme özelliğinden dolayı bu hareketi sağlayacak kadar alan bırakılmasıdır. Dikey perde, diğer mekanizmalı perdelerden farklı olarak bu özelliğinden dolayı direk duvara takılmaz. Bunun için dikey perdenin rahat çalışabilmesine imkan sağlayacak “L ayak” kullanılarak dikey perde duvardan uzaklaştırılır. Yeni akıllı dikey tül perdeler hareket edebilmek için 18 cm gibi bir alana ihtiyaç duyarlar, bu alanı sağlayacak ölçüde L ayaklar talep ettiğiniz zaman perdenizle birlikte gönderilir.

Duvara monte edilen L ayaklar üzerine akıllı dikey zebra perdenizin kasası vidalanarak takılır sonra perde dilimleri üzerindeki klipsler kasadaki klipslere tek tek takılarak montaj işlemi tamamlanır.

Rustikli Dikey Tül Perde Nasıl Takılır?

Rustikli dikey tül perdeler duvara takılır, özellikle cam ve tavan arasında yeterli boşluk olduğu durumlarda bu uygulama çok şık bir görüntü yaratmanıza yardımcı olur. Kasa yerine rustik içine gizlenen mekanizma rustiğin duvara direkt monte edilmesi ile tamamlanır. Bunun için tıpkı duvara montajda olduğu gibi perdenin hareketini sağlayabilmesi için yeterli alanın olmasına özen gösterilmelidir.

DİKEY TÜL PERDE NASIL TEMİZLENİR? 

Dikey tül zebra perdelerin temizliği en kolay olan mekanizmalı perdelerdir. Kasa üzerindeki klipslere tek tek takılan mandallar ufak bir kuvvet uygulanarak çekilir ve kolayca yerinden çıkartılır. Yeni akıllı dikey tül perdenin her bir diliminde yer alan ve sağlam kalın plastik bir malzemeden üretilen bu takma aparatları baş kısmında toplanarak bir tülbente sarılır ve çamaşır makinesinde 30 derecede yıkanarak temizliği yapılmış olur. Perdenin tamamını bir yıkama filesine de koyarak çamaşır makinesine atabilirsiniz. 800 devirde sıktırmanız yeterli olacaktır. Ütü gerektirmeyen perdenizi nemli bir şekilde yine klipsleri tek tek yerine oturmak suretiyle asarak yerinde kurutabilirsiniz.

İNTERNETTEN DİKEY TÜL PERDE SATIN ALMAK

İnternetten alışveriş yapmak hayatımızı çok kolaylaştırmakla birlikte fiyat karşılaştırması yapmak, ürün çeşitlerini detaylı bir şekilde incelemek ve her yerdeki her ürüne ulaşabilmek adına alışveriş dünyasının tüm sektörleri için biri. Özel ölçü alınması ve kişiye özel üretim yapılıyor oluşu iade ve değişim imkanlarını sınırladığı için tüketiciler internetten e-perde almaya biraz daha mesafeli yaklaşıyor. Gerekli bilgiler ve yönlendirmeler yoluyla pratik bir şekilde ölçü alabilen müşterilerimiz, gerekirse yönlendirebileceğimiz ustalardan montaj hizmeti de satın alabilirler. Bu konuların çözüme kavuşabiliyor olması internetten e perde satışına hız kazandırdı. Üreticiler açısından da internet satışlarının işyeri, çalışan gibi maliyetleri düşürüyor olması online sitelerde daha ucuz e-perdeler satabilmelerine imkan tanıdı. Hızla gelişen bu sektörde müşterilerimizin dikkat etmeleri gereken en önemli konu sitenin güvenliği ve ürünlerin kalitesidir.

Yeni nesil perde diyebileceğimiz akıllı dikey tül perdeler için eniyiperde.com sayfamızda yer alan sipariş sihirbazı başka hiç bir online satış sayfasında olmayan müthiş bir kolaylık sağlıyor. Girdiğiniz ölçülere göre kaç tane slayt yani dilim düşeceğini ekranda görerek kaçını hangi renk yapmak isterseniz kolaylıkla yapabilirsiniz. Hazır perde renklerini değiştirebilir ev dekorasyonunuza en uygun tarzı yakalayabilirsiniz.

NUMUNE SATIŞ ALDATMACASI 

Online perde satışı yapan bazı web sayfalarında sıkça görmeye başladığımız bu uygulama hem etik olmadığı için hem de müşterileri kandırmaya yönelik olduğu için eniyiperde.com’da asla uygulanmayan bir satış aldatmacasıdır. 

Ürün üzerine fiyat olarak yazılan ve bir çok satış sitesinden çok daha ucuz olan fiyatlar aslında sadece ürünün numune kumaş fiyatıdır. Numune kumaş, kumaşı görmek isteyen müşterilere gönderilen, kumaşın 30*30 gibi (yaklaşık bir A4 kağıdı kadar) küçük bir parçasıdır. Ürünün içerisine girip bir metrekare bile ölçü yazdığınızda ürünün gerçek fiyatını görebiliyorsunuz. Maalesef bir çok satış sitesinden daha pahalıya sattıkları halde sayfaya ilk girişte düşük fiyat gördüğü için oradan alışveriş yapan müşterilerin kandırıldığı bir sistemdir.

Örneğin; Sayfada dikey tül perde fiyatı 49 TL yazarken ürün üzerine tıklayıp 100*100 cm ölçü girdiğinizde fiyat 110 TL  gibi bir rakama çıkıyor.  Gerçek fiyatları veren başka bir sayfadan daha ucuza alabileceğiniz bir perdeyi bu yolla daha pahalıya mal etmiş oluyorsunuz.

DİKEY TÜL PERDE APARATLARI NELERDİR, NE İŞE YARAR?

Dikey tül zebra perde satın aldığınızda size bazı aparatlarla birlikte gönderilir ve bunlar montaj esnasında kullanılır. Portray, zincir, kornişe takma aparatları, çocuk kilidi gibi aparatlar perdenizi kolayca takmanızı ve kullanmanızı sağlar.

Montaj Aparatları

Montaj aparatları dikey tül perdenizle birlikte gönderilen ve perdenizi takmanıza yardımcı olan aparatlardır. Ücretsiz olarak perdenizle birlikte gönderilir, opsiyonel değildir.

 • PORTRAY: Dikey tül perde kasasını üzerine oturtacağınız metal küçük parçalardır. Dikey tül perdelerin tavana, duvara veya kornişe montajı esnasında kullanılır ve perdenizle birlikte ücretsiz olarak gönderilir.Tavana montajda vida ile tavana sabitlenen portrayların üzerine kasa takılarak dikey tül perdenin montajı yapılır. 50 cm aralıklarla takılması tavsiye edilir ki perdenizde kullanım esnasında sarkma ve zamanla düşme yaşanmasın. 

 • KORNİŞ APARATI: Dikey tül perde montaj aparatlarından biri de hap denilen ve akıllı perdeyi kornişe takmaya yarayan korniş aparatıdır. Portraylar bir vida yardımıyla bu aparata takılır ve kornişe geçirilir; bu yolla matkap, dübel gibi malzemelerle uğraşmanıza gerek kalmaz. Dikey tül perdelerin en kolay montaj şeklidir, evlerinizde rahatlıkla kendiniz yapabilirsiniz.

 • L AYAK: Mekanizmalı perdeleri duvara takmaya yarayan aparattır. L ayaklar duvara monte edilir ve portraylar bu ayaklar üzerine sabitlenerek akıllı dikey tül perdenin takılması tamamlanır.

Güvenlik Aparatları

Çocuk güvenlik aparatı her dikey lens perde ile birlikte ücretsiz olarak gönderilir ve opsiyonel değildir. Duvara takacağınız bu aparat üzerine dikey zebra perdenin zincirini takarak zincirin sarkması engellenir. Hareketli ve etraftaki eşyalarla oynamayı seven biricik çocuklarımızın bu zincirlere dolanmasını ve yaşanabilecek kazaları engellemek amacıyla kullanımına özen gösterilmelidir.

Zincir 

Metal veya plastik olarak iki çeşidi bulunan zincirler dikey tül perdeyi açma kapamaya yarayan aparatlardır. Dikey zebra perdeler standart olarak plastik zincirle gönderilir.