Sık Sorulan Sorular

Dekorasyon ve perde konusunda aklınıza takılan soruların cevapları!

Perde için bir sıralama söz konusu olmamakla birlikte, sona bırakmanız kumaş ve model seçimini sizin ve bizim için kolaylaştırıcı etkendir. Dekorasyonun bütününü gördükten sonra klasik veya modern bir tasarım mı yada ne tür kumaş seçmemiz gerektiği konusunda kolay karar vermemize yardımcı olur.

Perde seçimi, evin dekorasyon şekline, sizin tercihlerinize ve perdecinizin önerilerine göre yapılmalıdır. Pencere yapısı ve odanın kullanım amacı perde seçiminde önemli etkendir.

Evet pencere yapısı perde modeli ve tasarımı için önemli bir etkendir. Yere kadar olan camlar, fransız balkonlar, giyotin pencereler, geniş ve yüksek pencereler, açılır kanatlar balkon kapıları, perde tasarımında önemli rol oynar. Örneğin açılır kanat ile tavan arasında yeterli pay olmayan pencerelerde katlamalı perde uygulanamaz. Pencere üzeri ile tavan arasında en az 30-35 cm pay olmalıdır. Yere kadar olan camlarda katlama perde yerine dikey tül perde veya kumaş perde tercih edilmesi daha doğrudur.

Duvar rengine göre iki türlü seçim yapabilirsiniz. Birincisi duvar renklerinde kumaş ve tül tercihleri yapılabilir. İkincisi ise zıt tonlarda kumaş ve tül kullanmanızdır. Birinci seçenekte perdeleriniz çok belirgin olmamakla birlikte evinizde derinlik ve yumuşaklık izlenimi verir. Zıt tonlar ise perdelerinizin daha belirgin olmasını sağlar. Beyaz tüller ise fon perdelerin altında renkleri ortaya çıkarabilmek için her koşulda tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Duvar rengi dışında parke, mobilya, aydınlatma sistemleri ve halı da önemli etkendir.

Modern dekore edilmiş evlerde ahşap aksesuarlardan çok metal aksesuarlara rastlama olasılığımız yüksektir. Bu yüzden metal perdeliklerle tasarlanmış modeller tercih edilebilir. Japon, panel, katlamalı ve dikey perde sistemleri de modern dekore edilmiş mekanlar için tercih edilebilecek tasarımlar arasındadır. Hazır perde grupları da modern perde sistemleri arasında yer alır. Bunlara en iyi örnek; jaluzi perde, dikey perde çeşitleri, zebra perde ve stor perde sistemleridir. Hazır perde tasarımlarının getirmiş olduğu diğer bir avantaj ise uygun fiyatlı perde modelleri arasında yer almalarıyla birlikte pratik olmalarıdır.

Klasik dekore edilmiş alanlarda altın, prinç, bronz perde aksesuarları ile tasarlanmış perdeler tercih edebilirsiniz. Kumaş seçimi ise mobilya ve döşemelik modeline göre yapılabilir. Perde tasarımını belirleyici etkenler arasında perde aksesuarları, kumaş tercihleri ve süslemeler önemli etkendir. Klasik mekanlarda kullanılabilecek kumaşlar; parlak veya yarı mat ipek, tafta, organze ve benzeri seçeneklerdir. Halı, metal aksesuarlar, aydınlatma, mobilya modelleri, kumaş aksesuarlar da önemli etkenler arasındadır.

Kumaş perde, iki kelimeden oluştuğu görünse de geniş içerikli bir konudur. Katlamalı, fon, kanat, dilim, balon, gerdirme, japon, panel ve benzeri birçok perdeye kumaş perde denir. Bu yüzden kumaş perde yaptırırken özellikle ne tür bir perde yaptıracağınız önemlidir. Bunun için ise pencere yapısı, dekorasyon tarzı, mobilya modelleri, aksesuar, halı, aydınlatma, kumaş perde seçiminde önemli etkendir. Basitçe, kumaş perde seçiminde evinize en uygun model, kumaş ve perde aksesuarları tercih edilmelidir. Kumaş seçimini duvar, parke, halı veya döşemenize, aksesuar seçimini, aydınlatma veya evdeki metal aksesuarların rengine göre, modeli ise dekorasyon şeklinin modern veya klasik oluşuna göre yapabilirsiniz.

Ahşap jaluzi çeşitleri, pencere yapısına ve kullanılacak alana bağlı olarak değişir. Bant genişlikleri 25 ve 50 mm olmak üzere iki çeşittir. İnce batlar küçük pencerelerde tercih edilirken, pencere büyüklüğü arttıkça bant genişliği de arttırılmalıdır.  Ayrıca çok geniş ölçüler tek parça üretilmemeli, bunun yerine kanat genişliklerine göre perde bölünerek hazırlanmalı. Bu uygulama perdenin uzun yıllar sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Klasik mekanlar için galonlu (kurdeleli) ahşap jaluzi perde kullanımı, perdenin dekorasyon ile uyum içinde görünmesine katkı sağlar. Doğal ahşap malzemeden üretilen ahşap jaluzi modelleri olmakla birlike ahşap görünümlü pvc malzemeden üretilen jaluzi perdeler de mevcut. Ahşap görümülü jaluzilerin renk alternatifleri daha fazla ve doğal ahşap modellere göre kullanılan malzeme nedeniyle daha ucuz bir perde modelidir.

Bu tip pencerelerde kumaş, tül perde uygulanabildiği gibi, hazır perde seçeneklerinden olan, plise perdelerde tercih edilebilir. Pencere yapısına göre ahşap stor, katlamalı perde, alüminyum jaluzi perde de kullanılır.

Salonlar modern ve klasik görünümleri ile evimizin en önemli alanlardan biridir. Misafirlerimizi ağırladığımız alanlarda perdenin de salonumuza uygun bir tasarımda olması gerekir. Salonda kullanılan mobilya, duvar rengi, aksesuar, halı, aydınlatma, aksesuar, pencere yapısı ve tasarımı salon perde dekorasyonunu belirleyici etkendir. Mekanizmalı perdeler kullanım açısından ve gelişen tasarımları ile günümüzde en çok tercih edilen salon perde  modelleri arasındadır. 

Bebek ve çocuk odalarında, jaluzi, stor, katlamalı türü mekanizmalı perde tercih edilecekse, tercih edilecek renkler, çocuğunuzun sağlıklı gelişimine yardımcı olmalı. Kaliteli bir uyku için, karartma stor veya kumaş türü güneşlikler seçilmeli. Perdeler pencere genişliklerinde tasarlanmalı, bu odanın geniş görünmesine katkı sağlar.

Gençler dinamizmin simgeleridir. Bu tür odalarda kullanım kolaylığı, renk ve desen önem taşır. En önemlisi odada gençlerin kendi izlerini bulabilmeleridir. Bu yüzden perde cinsi ve renk seçiminde kesinlikle katkıları olmalıdır. Çalışırken, okurken veya eğlenirken perdeleri de bu amaca hizmet etmeli. Stor, ahşap jaluzi, ahşap stor, jaluzi, zebra veya katlamalı perde tipi mekanizmalı perdeler uygun seçenekler arasında yer alır. Bu tip perdeler pencere genişliğinde yapıldığından, odanın geniş görünmesine de katkı sağlar. İşlevselliği ve estetiği arttırmak için, yine pencere genişliğinde sağda ve solda iki parça olmak üzere yere kadar tül veya kumaş kullanılabilir. Tüm yatak odalarında önerdiğimiz gibi, kaliteli bir uyku için, karartma, blackout kumaşlar astar veya güneşlik olarak kullanılmalı.

Yatak odanız çok büyük değilse, pencere genişliğinde perdeler kullanın. Bu sayede alanı daha geniş göstermiş olacaksınız. İçerinin görünmemesi de bu alanlarda önem taşır, bu yüzden perdede geçirgenlik önemlidir. Karartma (blackout) perdeler ile bu sorunu çözebilirsiniz. Stor perde seçenekleri arasında da karartma özelliğe sahip kumaşlar bulunur. Yatak odalarında; estetik, işlevsellik bir arada olmalı ve tasarım bu doğrultuda yapılmalı. Klasik dekore edilmiş odalarda, dilim, sarkıt tipi perde süslemeleri kullanılabilir. Ancak odanız dar ise yere kadar perdeler yerine pencere genişliğinde ve mekanizmalı yarım perdeler daha uygundur. En önemli detay, perde ve yatak örtüsünün bütünlüğüdür. Bu yüzden yatak örtünüz ile kombinasyonlu perdelik kumaşlar seçebilirsiniz.

Kaliteli jaluzi perde, bakıldığında bantları yere paralel bir şekilde dalgasız ve dimdik görünüm sergiler. Bantları hareket ettirmek için kullandığınız çubuğu çevirdiğinizde sessiz ve takılmadan çalışır. Kolay toplama yapar. Perde içinde kullanılan mekanizma, ip, merdiven türü donanımlar batlar ile aynı renktedir. En önemli özelliği ise bantları kapattığınızda tam örtücüdür ve içerisini kesinlikle göstermez. Bu yazdıklarımız aluminyum jaluzi perde için geçerlidir.

Kaliteli stor perde, bakıldığında renk bütünlüğü içindedir. Mekanizma, zincir ve etek çubuğu kumaşı ile aynı renktir. Zincir ucunda ağırlık bulunur. Bu ağırlık zincirin düzgün durmasına yardımcı olur. Zincir ile perdeyi hareket ettirdiğinizde, perdeniz çok sessiz ve yumuşak bir şekilde çalışmalı ve kumaşı güneşe dayanıklı aprelenmiş olmalıdır.

Kumaş ve tül temizlik talimatlarına uymanız gerekir. Yeni nesil kumaş ve tüller kirlenmeyi geciktirici kimyasallarla aprelenir. Bu yüzden sık temizleme yapılmamalı, bunun yerine haftada bir elektrik süpürgesi ile üzerinde biriken toz alınmalıdır.

Bu tür perde temizliği için öncelikle kumaşının yıkanabilirliğini öğrenmeniz gerekir. Bizden alacağınız perdelerin temizliği kolay bir işlemden geçmektedir. Köpüklü sünger veya yumuşak bir bez yardımı ile kolayca perdelerinizin temizliğini yapabilirsiniz.

Fiyat; yapılan iş, kullanılan malzeme, verilen söz, harcanan zaman ve firma hizmet anlayışına göre farklılık gösterebilir. Fiyatın belirlenmesinde en önemli etken, kaliteli hizmet ve üründür. Markanın güvenilirliği, zamanında teslim, müşteri odaklı hizmet bu etkenler arasındadır. Birbirine benzer ürünü farklı fiyata farklı yerlerden alabilirsiniz. Ürün sadece başlangıçtır. Özellikle perde bileşenlerden oluşan bir bütündür; ölçü, aksesuar, kumaş, astar, tül, tasarım, model, dikiş, montaj. Perde yaptırdığınızda bu bileşenlerin tamamını birlikte alırsınız. Alınan bu paketteki her bir ürün ve hizmet hatasız ve doğru seçilmelidir. Ürünlerin hatasız ve doğru seçilebilmesi için firmanın bilgi ve tecrübesi (donanımları) maliyeti etkileyen faktörler arasında yer alır. Bileşenlerin birinde hizmet hatası veya düşük kaliteli ürün kullanıldığı takdirde çıkacak sonuç kaçınılmazdır.

Verilen mekanizmalı perde siparişiniz 7 gün içerisinde kargoya teslim edilmektedir.

Dikey tül sayfasında yer alan renk kartelası hatasız sipariş ermek için muhteşem bir kolaylık sunuyor. Ürünün ölçülerini, mekanizma ve toplanma yönünü belirledikten sonra aşağıda bulunan renkleri seçerek en alttaki dilimlerin üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. Kaç parçanın hangi renk olacağını simetrik olarak belirleyebilirsiniz. eniyiperde.com ayrıcalığıyla sunulan bu sipariş sihirbazı ile perdeniz yanlış anlamalardan kaynaklı hatalardan arınacaktır.