Tam Bir Klasik ve Her Zaman Moda!

50 mm ahşap jaluzi perde en kalın bantlara sahip jaluzi perde modelidir. Çok şık ve dekoratif bir yapıya sahip olan bu ahşap perde modeli meşe, ceviz, ladin, venge gibi ahşap tonlarının yanı sıra beyaz, ekru krem gibi açık tonlarla da sunuluyor. Beyaz ahşap jaluzi perdeler son yıllarda en çok tercih edilen perde modelleri arasında. Ekru ahşap jaluzi perdeler veya krem rengi ahşap jaluzi perdeler ise özellikle koyu renk yer döşemelerinin arasında inci gibi bir etkiyle dikkatleri üzerine topluyor. Kontrastın, siyahın ve beyazın hüküm sürdüğü son yıllarda gelişen ev dekorasyonunda koyu renk siyah ahşap jaluzi perdeler ve antrasit ahşap jaluzi perdeler neredeyse her evde karşımıza çıkar oldu. Yarattığı modern hava ve şıklığıyla siyah ahşap jaluzi perdeler ve beyaz ahşap jaluzi perdeler tül veya fon perdelerle kombinlenerek çok farklı bir tarz yakalanabiliyor. Duvar renginden mobilya ve yer döşemelerine kadar grinin hüküm sürdüğü bu günlerde ise gri ahşap jaluzi perdeler yine kumaş veya tül perdelerle kombin yapılarak çok sık kullanıyor ve gerçekten evlere çok modern bir hava katıyor.

Ofis perdesi olarak da sıkça tercih edilen ahşap jaluzi perde modelleri ilk olarak Venedikli tacirlerin ofislerinde kullanıldığı için İngilizce adı hala Venetian Blinds olarak geçer. Ahşap jaluzi perdeler asıl kullanım alanı olan ofislerde modern bir tarz yaratırken geç kirlendiği ve yıkama gerektirmediği için de kullanışlılık açısından kullanıcılarından tam not alıyor. Yarattığı ışık süzmeleri ve çizgisel gölgelerle de egzotik bir hava oluşturan ahşap jaluzi perdeler son dönem ofis perde modasının en çok kullanılan perdesi oldu. Amerikan sinemasında bir çok filimde evlerde ve ofislerde çok sık gördüğümüz ahşap jaluzi perde modelleri özellikle Baba filminde Marlon Brando'nun canlandırdığı Vito Carleone'nin çalışma odasında oldukça dikkat çekiyor.

Bantların geniş olması nedeniyle en az kapatma yapan jaluzi perde modelidir. Mutfak perdesi olarak son derece kullanışlı olan 50 mm ahşap jaluziler, oturma odası perdesi, genç odası perdesi veya çocuk odası perdesi olarak kullanılabilir. Doğal malzemeden üretildiği için özellikle bebek ve çocuk odalarında daha çok tercih ediliyor. Tül veya fon perdelerle kombinlenerek modern döşenmiş bir salon için salon perdesi olarak da göz dolduruyor.

Ahşap jaluziler tavana, duvara veya hareketli kapı veya pencere kanadı üzerine monte edilebilir. Hareketli kanat üzerinde alt çıtaya takılan sabitleme parçasıyla (zıgıl sistem) perdenin sallanması engellenir. Geniş camlar için yapılan büyük ebatlı ahşap jaluzi perdelerin açılıp kanması çok ağır olacağı için oldukça zordur, bu sebeple motorlu ahşap jaluzi perde veya redüktörlü ahşap jaluzi perde kullanmanızı öneririz.

Motorlu ahşap jaluzi perdeler uzaktan kumandayla kontrol imkanı sunduğu için çok kullanışlı ve pratik bir yapıya kavuşuyor. Ahşap jaluziler malzemesi gereği ağır bir yapıya sahip olduğu için ebatlar büyüdükçe açıp kapatmak oldukça zorlaşıyor. Standart boyutlarda bir ahşap jaluziyi bile camı veya kapıyı açmak için yukarı toplamak güç gerektirir ve bu noktada motorlu ahşap jaluzi perdeler imdadımıza yetişir. Motorlu sistemler dışında kumanda gerektirmeyen ve kasaya takılarak perdenin açılıp kapanmasını kolaylaştıran bir dişli mekanizması olan redüktörler de tercih edilebilir.

Ahşap jaluzilerin temizliği kuru bezle veya elektrik süpürgesinin ucuyla tozu alınmak suretiyle gerçekleştirilebilir. Özelliklerde ofis perdesi olarak kullanıldığında yağ, buhar, nem gibi faktörlere maruz kalamayan ahşap jaluzi perde sık sık tozu alındığı taktirde kirlenmeyecek ve her zaman temiz kalarak yıllarca kullanılabilecektir. Mutfak perdesi olarak kullanıldığı zaman ise zaten geniş olan bantları kolayca nemli bir bez veya ocağa çok yakın kullanılıyorsa biraz yağ çözücü deterjan kullanılarak tek tek silinebilir.