Dikey Perde

Perde modasında son trend dikey tül perde ve ofislerin vazgeçilmez şıklığı PVC dikey perde modelleri ve fiyatları. Güvenli alışveriş ve uygun fiyat garantisi!

Modern Tarzın Tamamlayıcısı Dikey Perdeler 

Perde, ev dekorasyonunu tamamlayan en önemli ev tekstili ürünüdür. Seçilen mobilya, döşeme ve halılarla uyumu çok önemlidir. Modern döşenmiş, rahat, kullanışlılık ön planda olan evlerde perde seçiminin de buna göre yapılması dekorasyonu tamamlar. Dikey perdeler modern ve spor dekorasyonda en çok kullanılan perde çeşitleri arasında yer alır. Özellikle büyük pencerelerde çok havalı ve dikkat çekici bir görünüm yaratır.

Beyaz PVC dikey perde modelleri 05.jpeg

İngilizce vertical blinds olarak geçen dikey perde sistemlerinde ışıktan istediğiniz kadar yararlanabilir güneşi gerektiği kadar alır veya ışığa yön verirsiniz. Kullanımı ve temizliği oldukça basittir. Genellikle kamuya açık mekanlarda, kirlenmediği ve kurumsal bir hava yarattığı için tercih edilir. Hastane, dershane, kamu ve özel ofis binalarında, askeri birliklerde, okullarda yaygın şekilde kullanılır.

2022 Perde Modasında Dikey Perdeler

Dikey perdeler uzun yıllardan beri perde sektöründe üretilen ve kullanıcılarından tam not alan kullanışlı ve şık bir mekanizmalı perde modelidir. 2022 perde trendleri içerisinde zebra perde, stor perde gibi bazı mekanizmalı perde çeşitlerinin kullanımı biraz gerilese de yeni ve çok beğenilen bir perde modeli olan dikey tül perdeler ahşap jaluzi perdelerle birlikte 2022’de en çok kullanılan perde modeli olarak karşımıza çıkıyor. Pvc dikey perdeler ise ofis perdesi olarak yıllardır en çok tercih edilen perdeler arasında. Evlerde ise genç odası perdelerinde özellikle siyah PVC perdeler gibi koyu renkler çok havalı bir tarz yakalıyor. Mutfak perdesi olarak da tercih edilen PVC şerit perdeler farklı renk seçenekleri ile göz dolduruyor.

Dikey Perde Çeşitleri

Dikey perdeler, PVC dikey perde, yeni akıllı dikey tül perde ve kumaş dikey perde olarak üç farklı şekilde üretilir. Hepsinin çalışma mekanizması aynıdır, dikine şeritlerden oluşur; bu şeritler kendi etrafında dönerek ışığın kontrol edilmesini sağlar ve gizliliği korumak adına tümden kapatılarak görüntüyü keser. Dikey perdeler sağa, sola veya camın büyüklüğüne göre iki yana toplanabilir. Kullanılan malzemenin PVC, tül veya kumaş olmasına göre çeşitlenir. Şimdi dikey perde çeşitleri nelerdir, dikey perde modelleri hangileridir, akıllı tül perde nedir gibi soruları yanıtlayalım.

Akıllı Dikey Tül Perde

Dikey perde dünyasına diğerlerinden sonra katılan dikey tül perdeler kısa zamanda çok beğenilip en çok tercih edilen perde modellerimiz arasında yerini aldı. Mekanizmalı perdelerde en çok yaşanılan sorun olarak karşımıza çıkan camı açıp kapatma problemine de çözüm getiren akıllı dikey tül perdeler kesinlikle en kullanışlı ve pratik perde modeli olarak karşımıza çıkıyor. Mekanizmasını kolayca hareket ettirerek güneşlik yerine de kullanılan dikey tül perdeler dilimlerinde kullanılan farklı renk tonlarıyla fon perde ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. Güneşlik, tül ve fon perdenin üçünü birden barındırması ve mekanizmalı bir perde modeli olarak dilimlerinin kontrol kolaylığı akıllı perde olarak anılmasına neden oluyor. Dikey zebra perde, lens perde, dikey tül perde, akıllı dikey tül perde gibi isimleri de kullanılıyor.

Akıllı dikey tül perdeler tek tek tül slaytlardan oluşur ve cam açmak için stor perde veya zebra perdelerde olduğu gibi perdeyi tümden kaldırmaya ihtiyaç olmaz. Akıllı dikey tül perdenin sağladığı en büyük kolaylık, klasik tül perdelerden bile daha kullanışlı bir şekilde, dilimlerin arasından camın açılmasıyla hava akışı sağlanırken gizliliği korumaya devam etmesidir. 

Dikey zebra perdelerin diğer mekanizmalı perdelere göre başka bir avantajı ise makinada yıkanabiliyor olmasıdır. Klasik tülleri vazgeçilmez kılan en önemli unsurlardan bir tanesi kolayca çıkarıp yıkayıp takılmasıdır. Akıllı dikey tül perdeler de tam da bu noktada kolay bir şekilde temizlenip, makinada yıkanabiliyor. Kullanışlı yapısıyla akıllı dikey tül perdeler kullanıcı yorumlarından her zaman tam not alıyor.

dikey tül perde perde modelleri 01.jpeg

Sadece tül kullanılarak, kenarlardaki tül dilimlerinin renkleri değiştirilerek fon görünümü sağlayan dikey tül perdelerin dışında kenarlarındaki bir kaç slaytın fon perde kumaşından yapılmasıyla üretilen fonlu dikey tül perdeler de bu sezon vitrinlerdeki yerini aldı. Gittikçe farklı tarzlarını görmeye başlayacağımız dikey tül perdelerin baskılı çeşitleri de özellikle çocuk odaları için oldukça kullanışlı bir alternatif yaratıyor.

PVC Dikey Perde

Pvc dikey perdeler 89 mm genişliğinde pvc dikey şeritlerden oluşur. Bu şeritler kumanda zinciri yardımıyla kendi etrafında 180 derece hareket ettirilerek çalışır. Kumanda ipi sayesinde de perdeyi sağa ve sola hareket ettirebilir, dilerseniz sağda, solda veya iki yana toplayabilirsiniz. Zaman geçtikçe yıpranan dikey perde bantları yenisiyle değiştirilip az maliyetle kullanılır hale getirilebilir. Sürekli olarak kullanabileceğiniz bir perde arıyorsanız kesinlikle pvc dikey jaluzi perde almanızı öneririz. 

En çok ofis perdesi olarak kullanılan dikey jaluzi perdeler kullanıldığı mekana çok modern bir görünüm katar, kurumsal bir tarzı vardır. PVC dikey perdelerin temizliği çok kolaydır, çok geç kirlenir ve silinerek kolayca temizlenebilir. 

Baskılı PVC dikey perdeler özellikle şirket logosunun veya bir reklam unsurunun perdeye basılmasıyla ofis perdesi, işyeri perdesi olarak dışardan ve içerden etkili bir görünüm sağlıyor.

Kumaş Dikey Perde

Mekanlarımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan perdelerde her geçen gün bir çok model çıkıyor fakat kullanım açısından pratiklik daha çok tercih ediliyor. Son zamanlarda tercih sırasında dikey perdelerin önceliği gözlerden kaçmıyor. Bir de buna kumaş şıklığı eklendiğinde kumaş perdenin mekanlara verdiği hava ve şıklık kumaş dikey perdede de öne çıkıyor. 

Kumaş dikey perdeler 89 mm ve 127 mm genişliğinde kumaş şeritlerden imal edilir. Dikey perdelere ayrı bir şıklık katan zengin kumaş desenleriyle sunulur. Kumaş dikey perde evlerinize ve kullanılan her mekana verdiği zerafet ve şıklık ile öne çıkar. 

Dikey kumaş perdeler evlerimizde, ofislerimizde ve daha bir çok alanda kullanılabiliyor. Uygulandığı mekanlara şıklık kazandırırken aynı zamanda farklı bir hava katıyor. Geniş ve yüksek tavanlı mekanlar için uygun olan bu perdeler özel slaytlar halinde kesiliyor. Kumaş dikey perdeyi diğer perde türlerinden ayıran özelliği perdenin eteklerine ağırlık takılmasıyla daha düzgün ve dekoratif bir görünüm sağlamasından kaynaklanıyor. Perde şeritlerinin savrulmasını engelleyecek olan bu ağırlıklar aynı zamanda perdenin eş zamanlı hareket etmesini de sağlıyor. 

Yanındaki kumanda ipi sayesinde açıp kapatabileceğiniz kumaş dikey perdeyi tavana montajı yapıldıktan sonra arzuya göre ortadan ikiye, sağa ve sola doğru açabileceğiniz gibi; ortaya doğru toplayabilme özelliği de vardır.

PVC dikey perde modelleri 06.jpeg

Kumaş dikey perdelerde temizlik ise çok pratiktir. Perdelerdeki küçük lekeler ıslak mendil yardımıyla temizlenebilirken, zor lekelerde ise köpüklü yumuşak bir bez işinize yarayacaktır.  Sadece leke değil eğer tozlanma söz konusu olursa da elektrikli süpürgenin fırçalı ucuyla kolaylıkla tozunu alabilirsiniz.

Screen Dikey Perde

Genellikle mekanları geniş göstermesiyle ve modern görüntüsü ile bilinen dikey perde birçok stor perde kumaş çeşidinden üretildiği gibi screen stor perde kumaşından da üretilebilir.

Screen perde, pvc kaplama cam elyafı (fiberglas) liflerle dokunan ve güneş kırıcı özelliği bulunan bir kumaş çeşidi ile üretilir. Normal stor perde çeşitlerinden farklı olarak ince bir yapısı vardır ve tıpkı tül perdeler gibi içerden bakıldığında dışarının görünmesini sağlar. Dokunduğu malzeme dolayısıyla oldukça uzun ömürlüdür ve kullanıcıya uzun süre kullanma imkanı verir. Bünyesinde bulunan cam elyafı ipliklerin aynı zamanda alev almama özelliği vardır. 

Gri screen dikey perde modelleri.jpeg

Dikey screen perde özellikle ofislerde bilgisayar ekranlarının güneş ışığından etkilenmesini en aza indirerek daha keyifli bir çalışma ortamı oluşturur. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarını aynı zamanda filtre ederek ekstra yarar sağlar. Screen dikey perdelerde dikey perdenin şıklığı screen stor perdenin işleviyle birleşir ve ortaya hem çok kullanışlı hem çok tarz bir perde çıkar.

Dikey Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Dikey perde ölçüsü almak tüm çeşitleri için son derece basittir. Tavandan yere kadar aldığınız ölçüden 3 veya 4 cm kısa olarak ölçü belirlenmelidir. Dikey perdenin slaytlarının yere değmemesi çok önemlidir çünkü slaytların dönme performansı sürtünme olursa düşecektir. Dikey tül perdelerin yere değmesi perdenin dik görünümünü de engeller. Dikey perdeler için en ölçüsü alınırken de kapatmak istediğiniz yere kadar ölçüyü almanız yeterli olacaktır. Gizliliği korumak adına camın her iki yanından 15’er cm dışardan ölçü alınması gerekir.

Dikey Perde Nasıl Takılır?

Dikey perdeler mekanizmalı perde kategorisindedir ve montajı için kasasının tavana veya korniş üzerine monte edilmesi gerekir. Zincir ve ip yardımıyla iki yönlü hareket eden dikey perdeler hem sağa, sola veya iki yana toplanırken hem de slaytların kendi etrafında dönmesiyle ışık kontrol edilir ve perdenin gündüz ve gece konumları ayarlanır. Bu mekanizmayı taşıyan ve perdenin kontrol ipi ve zinciriyle hareket etmesini sağlayan kasa sabitlendikten sonra perde slyatları kasada bulunan aparatlara takılarak montaj tamamlanır.