Dikey Tül Perde Nasıl Takılır?

Dikey tül zebra perdenin takılışı 3 farklı şekilde yapılır: dikey tül perdenin kornişe veya tavana takılması, akıllı perdenin duvara takılması, ve rustikli dikey tül perdenin montajı şeklinde. Mekanizmalı bir perde çeşidi olan yeni dikey tül perdeler zebra stor gibi diğer mekanizmalı perdelerde olan mekanizmaya benzer bir montaj sürecine sahiptir. Fakat bunlardan farklı olarak stor zebra gibi mekanizmalı perdeler aşağı yukarı hareket ederken akıllı lens perdeler yatay düzlemde hareket eder. Yeni akıllı dikey zebra perdeler iki farklı mekanizmayla ışığı kontrol etme ve tümden açma kapama sistemine sahiptir. Bu mekanizmalar bir kasa içerisinde hareket ettirilir. Bu kasa korniş üzerine portraylar kullanılarak takılabilir, L ayaklar kullanılarak duvara takılabilir, tavana direk takılabilir veya bu kasa yerine rustik kullanılarak yine duvara takılabilir.

Dikey Tül Perde Tavana Veya Kornişe Nasıl Takılır?

Dikey tül zebra perdenin kornişe takılması son derece basit bir uygulamadır. Perdenizle birlikte gönderilecek olan portrayları kornişe monte ederek dikey zebra perdenizin kasasını bu mekanizma üzerine sabitlemeniz yeterli olacaktır. Portrayları 50 cm aralıklarla takarsanız perdenizin zamanla sarkmasını önlemiş olursunuz. Kasada mevcut halde gelen klipslere tek tek perdenizi kolayca takıp çıkarabilirsiniz. Takacağınız alanda korniş mevcut değilse portrayları direk tavana vida ve matkap yardımıyla monte ederek akıllı perdenin kasası yine bu portraylar üzerine takılır ve perde asılarak montaj tamamlanır.

Dikey Tül Perde Duvara Nasıl Takılır?

Akıllı yeni dikey tül perde montajında dikkat edilecek önemli bir konu; slaytların kendi ekseninde dönme özelliğinden dolayı bu hareketi sağlayacak kadar alan bırakılmasıdır. Dikey perde, diğer mekanizmalı perdelerden farklı olarak bu özelliğinden dolayı direk duvara takılmaz. Bunun için dikey perdenin rahat çalışabilmesine imkan sağlayacak “L ayak” kullanılarak dikey perde duvardan uzaklaştırılır. Yeni akıllı dikey tül perdeler hareket edebilmek için 18 cm gibi bir alana ihtiyaç duyarlar, bu alanı sağlayacak ölçüde L ayaklar talep ettiğiniz zaman perdenizle birlikte gönderilir. Duvara monte edilen L ayaklar üzerine akıllı dikey zebra perdenizin kasası vidalanarak takılır sonra perde dilimleri üzerindeki klipsler kasadaki klipslere tek tek takılarak montaj işlemi tamamlanır.

Rustikli Dikey Tül Perde Nasıl Takılır?

Rustikli dikey tül perdeler duvara takılır, özellikle cam ve tavan arasında yeterli boşluk olduğu durumlarda bu uygulama çok şık bir görüntü yaratmanıza yardımcı olur. Kasa yerine rustik içine gizlenen mekanizma rustiğin duvara direkt monte edilmesi ile tamamlanır. Bunun için tıpkı duvara montajda olduğu gibi perdenin hareketini sağlayabilmesi için yeterli alanın olmasına özen gösterilmelidir.