Jaluzi Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap ve alüminyumdan yapılan jaluzi perdelerin temizlikleri diğer mekanizmalı perdelerden daha farklıdır. Teknik olarak imalatlarında kullanılan malzemelerin zarar görmemesi ve daha uzun dayanmaları için temizliklerine dikkat edilmelidir...

Alüminyum Jaluzi

Perdelerinizi sıklıkla elektrostatik toz kapan tüylerle temizleyiniz. Bu şekilde hem tozlar katmanlaşmaz hem de yaprakları deforme olmaz. Genelde nemli bez ile silinmeye çalışılır. Bez ile temizleme yapılırken hem her noktaya ulaşılamaz hem de üzerindeki tozlar sertleşir. Ayrıca bez ile temizleme yapılırken uygulanan basınç ince jaluzi yapraklarının formunu bozabilir.

Senede bir kere de, özellikle yaz sonu gibi jaluzi perdelerinizi toplayarak yerinden çıkarın ve varsa banyonuzun küvetinde ılık sabunsuz suya daldırarak temizleyin. Suyu iyice süzüldükten sonra kurulamadan yerine takın. Böylece jaluzi perdeleriniz hem temiz hem uzun ömürlü olacaktır.

Ahşap Jaluzi

Ahşap jaluzi perdelerinizi de aynı toz alma yöntemi ile sıklıkla temizleyebilirsiniz. Islak bez ile temizlemeyin. Islak temizlik bir müddet sonra ahşap jaluzi yapraklarının üzerindeki koruyucu cilayı alarak basit tahta görüntüsüne çevirir. Buna izin vermeme adına yılda birkaç defa ahşap mobilya temizleme cilası ile silebilirsiniz. Böylece ahşap jaluzi perdeleriniz, çok daha uzun ömürlü olacaktır.