Jaluzi Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Ahşap jaluzi perde ve alüminyum jaluzi perdelerin teknik olarak bir farkları yoktur. Kumaş perdelerden farklı olarak jaluzi perde, sadece kapanması gereken alanı örter bu nedenle **Jaluzi perde ölçüleri**nizi alırken cam boyutlarında ölçü almanız yeterlidir. 

Jaluzi perde en ölçüsünü alırken özellikle çerçeve içine takılacaksa ölçülerin tam ve doğru bir şekilde verilmesi perdenin kullanımı ve görünümü açısından çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. 

Duvara veya tavana takılacak jaluzi perdeler için ise pencere kenarlarından 15’er cm fazla pay bırakılarak ölçü verilmesi gizliliği sağlamak adına dikkat edilmesi gereken bir noktadır. 

Boy ölçüsü alırken dikkat edilecek en önemli nokta ise duvara takılacak jaluzi perdeler için duvarda perdenin toplanabileceği kadar bir alan bırakılması gereğidir. Tavana takılacak jaluzi perdeler için tavandan pencere mermeri hizasına kadar ölçü alınması yeterlidir. 

Jaluzi Perde, ölçülerine göre tam kapama sağlar. Yan yana monte edilebilir ve tek perde gibi görünür. Jaluzi perde aşağı-yukarı dikey hareket ettiğinden, ölçü alırken kapı veya pencere koluna çarpmayacak olmasına dikkat ediniz. Genel olarak duvara veya pencere doğramalarına monte edecek gibi ölçülendiriniz ve pencere mermeri hizasını geçmeyiniz.

Jaluzi Perde size bir kolaylık daha sunuyor. Kapı ve pencere gibi hareketli parçalarda eğer doğrama üstü ölçü alıyorsanız, “zıgıl” denilen ve perdenin hareket kabiliyetini kısıtlamayan sabitleme sistemini isteyebilirsiniz. Zıgıl sistem, jaluzi perde adeti üzerinden fiyatlandırılır. Bu şekilde jaluzi perdeniz hem kullanışlı, hem uzun ömürlü, hem de ekonomik olur.

Zıgıl sistem pencere ve kapı gibi hareketli alanlarda jaluzi perdenin sabit durması için kullanılan bir sistemdir. İp ya da çelik telden imal edilen zıgıl teli, perdenin sağ ve sol kenarlarına açılan deliklerin içinden geçirilerek uygulanır. Perde siparişiniz sırasında zıgıl seçeneğini işaretlerseniz perdeniz size telin geçirileceği delikler açılmış olarak ve zıgıl aparatlarıyla birlikte gönderilecektir. Zıgıl sistem aynı zamanda jaluzi perdenin sallanmasını da engeller. Bu yöntemle jaluzi perde hareket etmeyecek ise alttan sabitlenerek oynaması engellenir.

Jaluzi perde fiyatlandırması yapılırken en ölçüsü 10ar cm aralıklarla hesaplanır (eni 81 cm ise siparişinizde bu ölçü 90 cm olarak değerlendirilir) ve boy ölçüsü ile çarpılarak elde edilen metrekare üzerinden fiyatlandırılır. Ayrıca jaluzi perde fiyat hesaplaması yapılırken  en küçük ölçü 1 metrekare olarak hesaplanır ve fiyatlandırılır.

Örneğin, eni 81 cm ve boyu 75 cm olan Jaluzi Perde ihtiyacınızda hesaplama şu şekilde yapılır: 0,90 x 0,75 = 0,68 metrekare olduğu halde ödeyeceğiniz bedel 1 metrekare üzerinden olacaktır. Eni ve boyu çarpımı 1 metrekareyi geçen ölçüler olduğu gibi değerlendirilir.