Stor Perde Nasıl Takılır?

Yeni bir eve taşındığınızda ya da perdelerinizi değiştirme vakti geldiğinde montaj işlemi biraz sıkıcı hale gelebilir. Bu nedenle sizlerle evde stor perde montajı için birkaç pratik bilgi paylaşıyoruz.

Son zamanlarda store perdeler çok moda ve bu mekanizmalı perdelerin takılması, eski usül kornişli perdelere göre daha zahmetli. Peki “stor perde nasıl takılır?” derseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Stor perdeler tavana, duvara veya kornişe takılarak kullanılabilir. Bunlardan en uygun olanını estetik açıdan nasıl görüneceğine bakarak seçmelisiniz. Korniş üzerinde yeriniz varsa bu uygulama en çok tercih edilendir. Stor perdenizi takarken perdenizle birlikte size gönderilen portrayları monte etmeniz gerekmektedir. Bunları sabitlerken 50 cm aralıklarla yerleştirmeniz tavsiye edilir ki perdeniz zamanla sarkma yapmasın.

  • Öncelikle stor perdenin genişliği, pencere camından en az 10’ar cm fazla olmalıdır, bu noktada  perdenin ölçüsünü doğru almış olmanız çok önemli. Perde ölçüsü demişken bu konuda hazırlamış olduğumuz “Perde ölçüsü nasıl alınır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Sonra stor perdeyi pencereyi ortalayacak şekilde tam olarak nereye takacağınızı belirleyin. 

  • Daha sonra perdeyi sabitleyeceğiniz portrayların takılacağı noktaları işaretleyin.

  • Noktaların aynı hizada olması için su terazisi ile kontrol edebilirsiniz. Böylece stor perde yamuk durmayacaktır.

  • Perdenin enine göre 50 cm’de bir 1 adet portray takılması önerilir. İşaretlediğiniz noktalara matkap yardımıyla vida boyunda delikler açın.

  • Paketin içinden çıkan portraylara vidaları takarak açmış olduğunuz deliklere tornavida ya da matkap yardımıyla monte edin.

  • Perdenizin mekanizmasının öncelikle arka kanalını portray üzerine oturtun. Daha sonra önden sıkıca bastırarak portray üzerine yerleştirin. Perde kasasını portrayların üzerine baskı uygulayarak takıyoruz, bu işlem sırasında çıt sesini duyduğunuzda perdeniz takılmış demektir.

Stor perdenizin tavana veya kornişe takılması esnasında bu adımları takip edebilir ve perdenizi kolaylıkla takabilirsiniz. Duvara stor perde montajı yapmak isterseniz, L ayak kullanmanız ve önce bu ayakları perdeyi takmak istediğiniz duvara monte etmeniz gerekir. Burada dikkat edilecek en önemli nokta toplanmış haldeki stor perdenin pencerenin açılmasını engellemediğinden emin olun. 

Sarım, Ters Sarım Seçeneği

Standartda üretilen stor perdenin kasası sarılı kumaş rulosu oda içine bakacak şekilde üretilir. Böylece perde ile cam arası daha da yakınlaşmış olacak ve perdeler kapalıyken odanın alacağı ışık engellenmiş olacaktır. Ancak uygulama yerine göre perde ters sarıma müsait şekilde üretilebilir. Eğer stor perde pencere dışına taşıyorsa veya kiriş içine takmayı düşünüyorsanız ters sarım perdede mekanizma ve kumaş sarılı boru perdenin arkasında cam tarafında olacaktır. Böylece kasası görünen perde uygulamalarında olanak var ise ters sarım isteğinizi perde uzmanımıza bildirmelisiniz.

NOT: Stor perdenizin montajını yapmadan önce mekanizmanın takılacağı alanı doğru belirlemelisiniz, pencere kolunu ya da pencerenin hareketli kanatlarını göz önünde bulundurmalısınız. Perdenizi aşağı yukarı doğru hareket ettirdiğinizde pencere koluna çarpmadığından emin olunuz.