Dikey Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Mekanizmalı perdeler içinde en kolay temizlenen dikey perdedir. PVC dikey perde bantları bilinen her türlü temizleme malzemeleri ile yıkanabilir veya silinebilir...

Dikey PVC perdelerin temizliğini yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, perde bantlarının hareketli vagonlara takılan deliklerinin yırtılmamasıdır.

Bunun için yapmanız gereken tek şey, bantları önce vagon tırnaklarından yavaşça çıkarmaktır. Kesinlikle perde bantları takılıyken ıslak temizlik yapmayınız. Bantlar takılı olarak çekiştirmeden ancak elektrik süpürgesi ile tozunu alabilirsiniz.

Bantları çıkartmak için aşağı çekmeyin. Önce hafif yukarı itin ve vagon tırnakları delikten bant üzerine çıksın, daha sonra da deliğin yanından aşağıya çekerek çıkarın.

Plastik Bantları bez veya sünger yardımı ile çizmeden istediğiniz deterjan ile temizleyebilirsiniz.

PVC dikey perde bantlarını yerine takarken dikkat edilecek hususlar;

Dikey perde mekanizmasını vagonlar yan yana gelecek şekilde toplayınız.

Vagon tırnak aralıkları size bakacak şekilde ayarlayınız.

Dikey perde bantlarını, tek tek vagon tırnaklarına üstten delik hizasından iterek yerine oturtunuz.

Bu hususlara dikkat ederseniz, dikey perdelerinizi çok uzun süre temiz ve bakımlı olarak kullanabilirsiniz.

Dikey Tül Perde Nasıl Temizlenir?

Dikey tül perdeler temizliği en kolay olan mekanizmalı perdelerdir. Kasa üzerindeki klipslere tek tek takılan mandallar ufak bir kuvvet uygulanarak çekilir ve kolayca yerinden çıkartılır. Yeni akıllı dikey tül perdenin her bir diliminde yer alan ve sağlam kalın plastik bir malzemeden üretilen bu takma aparatları baş kısmında toplanarak bir tülbente sarılır ve çamaşır makinesinde 30 derecede yıkanarak temizliği yapılmış olur. Perdenin tamamını bir yıkama filesine de koyarak çamaşır makinesine atabilirsiniz. 800 devirde sıktırmanız yeterli olacaktır. Ütü gerektirmeyen perdenizi nemli bir şekilde yine klipsleri tek tek yerine oturmak suretiyle asarak yerinde kurutabilirsiniz.

Unutmayınız ki, tüm mekanizmalı perdelerin dayanıklılığı, kullanırken göstereceğiniz özene ve yapacağınız periyodik bakımlarına bağlı olarak çok uzun ömürlü olabilir.