Tül Perde

Evimizi baştan aşağı değiştiren ve göz dolduran Tül Perde Modelleri ve Fiyatları. Fon perdelerle birlikte kullanılan tüller evimizin en güzel giysisi.

Üzgünüz, aradığınız kriterlere uygun herhangi bir ürün bulamadık.

Zarif ve İnce Bir Duruş: Tül Perdeler

Sözlükte “Çok ince gözenekli pamuk, ipek veya sentetik dokuma” olarak tanımlanan tül bir kumaş çeşidi olarak perde sektöründe her zaman kullanılan en önemli parça oldu. Şeffaf ve yarı saydam kumaştan yapılan tül perdeler hem ışığı içeri alıp hem de gündüz gizliliği sağlayan bir yapıdadır. İç dekorasyonda önemli bir yeri olan tüller örtmek amacının dışında bir gelinlik gibi evlerimizin en güzel giysisi, evi dolduran en önemli aksesuar olarak görsel bir duruşa da sahip. 

Çok çeşitli şekillerde, renk ve kumaşta üretilen tül perdelerin her eve uygun, her dekorasyonu tamamlayıcı modelleri mevcut. 2022 perde modelleri içerisinde tül perdeler ağırlıklı olarak tercih edilmeye devam ederek evlerimizi süsleyecek. 

2022 Perde Modasında Tül Perde Çeşitleri ve Modelleri

Bu başlık altında 2022 yılı perde modelleri nelerdir, 2022 yılı perde modasında en çok hangi perdeler kullanılıyor, 2022 yılı tül modelleri ve çeşitleri nelerdir, 2022 yılında hangi tüller moda gibi soruları yanıtlamaya çalışalım.

2022 yılı perde modellerinde yine düz renkler ve sadelik ön planda. Tül perde ve fonların ağırlıklı olarak tercih edileceği 2022 perde trendlerinde keten görünümlü tüller ön planda. Daha çok sadelik ve işlevselliğin temel alındığı iç dekorasyonda perdeler de bu anlayışla daha sade tercih ediliyor. Çiçekli ve büyük desenler pek kullanılmazken daha çok petekli yapıdaki düz tüller açık veya koyu renklerde karşımıza çıkıyor. Payetli, metalik görünümlü, floşlu bazı modeller ise şık ve modern bir duruşla evlerimize konuk oluyor. Tülün içinde kısa kısa genellikle boyuna çizgilerle sağlanan şantuklu tüller ise düz beyaz tül kumaşını hareketlendirmek için çok sık tercih edilen tül modelleri içerisinde yer alıyor.

Tül perdeler en çok beyaz tül olarak tercih ediliyor fakat 2021 yılı perde modelleri içerisinde de çok sık gördüğümüz gri tüller yine en çok kullanılan tül modelleri arasında yer alacak. Bazı cesur tasarımlarda koyu renkler, antrasit tüller, siyah tüller de evlere farklı bir hava katmaya devam ediyor.

Perde Dikiminde Kullanılan Tül Çeşitleri

Tül perde kumaşları daha çok polyester içerikli kumaşlar olarak karşımıza çıkıyor. Farklı şekillerde işlenerek ve çeşitli karışımlarla farklı görünümlere kavuşan tüller vual, organze, keten görünümlü, petek tül gibi yapılarda bulunabiliyor. Polyester içerikli tüllerde önemli olan nokta ve fiyat farklılığını oluşturan temel unsur dokunan ipliğin kalitesidir. Polyester dediğimiz zaman karşımıza onlarca farklı çeşit ve fiyatta ürün grubu çıkabilir. Çok kaliteli ipliklerle dokunan polyester tüller harika bir duruş ve uzun yıllar kullanım imkanı sunuyor. 

Şimdi tül çeşitleri nelerdir, tül kumaşları hangileridir, hangi tül daha kullanışlıdır, hangi tül daha ucuzdur, tül seçerken nelere dikkat etmeliyiz, tül seçimindeki püf noktalar nelerdir, kırışmayan tüller hangileridir gibi soruları yanıtlamaya çalışalım. 

Keten Tüller

Keten tüller doğal iplikten üretilir ve %100 keten tüller perdecinizde bulabileceğiniz bir ürün grubudur. Renk seçenekleri sınırlı olan keten tüller daha çok krem rengi, kahve tonları gibi doğal renklerde karşımıza çıkıyor. Tül fiyatları açısından ise keten görünümlü polyester tül gruplarına göre daha pahallı bir tül modeli olan keten tüller kullanım açısından da biraz zor olabiliyor. Yalnızca kuru temizleme ile temizlenebilen %100 keten tüller yıkandığı takdirde ciddi oranda çekme yapabiliyor ve bu nedenle tercih edileceği zaman çekme ihtimaline karşın yere yığılmalı olarak dikimi tercih ediliyor. Görsel olarak doğal havayı tamamen yakalayabileceğiniz bir tül modeli olan keten tüller fiyat ve kullanışlılık açısından maalesef geride kalıyor.

Organze Tüller

Organze kumaştan üretilen tüller şeffaf, çok hafif, düz ve biraz daha parlaktır. Geçmişte sadece ipekten üretimi yapılsa da günümüzde daha çok polyester ipliklerle dokunmaktadır. Organze kumaşın kalitesini polyester ipliğin kalitesi belirler, fiyat ve kalite olarak çok çeşitli seçenekleri mevcuttur. Makinada yıkanabilir bir tül modelidir ancak ütü isteyen bir yapısı vardır, yıka-as formatı organze tüller için geçerli değildir. Kullanışlılık ve pratiklik açısından diğer polyester içerikli tüllere göre biraz daha gerilerde kalır.

Vual Tüller

Vual yüzde yüz pamuktan üretilmiş bir kumaş çeşididir. Vual tüller ince ve seyrek dokunarak üretilir, düz bir tüldür ve organzeye göre daha mattır. Renk skalası oldukça geniştir ve fiyat olarak ucuz tül grupları arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Keten Görünümlü Tüller

Keten görünümlü tüller son yıllarda en çok kullanılan tül kumaşları arasında yer alır. Yıkanabilir, ütü istemez ve çok kullanışlıdır. Görünüm olarak da her eve her dekorasyona uyum sağlar. Seyrek yada sık yapıdaki keten görünümlü tüllerin renk seçenekleri doğal ketene göre daha fazladır. Klasik bir tül rengi olarak beyaz keten tüllerin yanı sıra ekru, krem, gri, siyah veya daha farklı bir tarz için diğer renkler de tercih edilebilir. Payetlerle süslenerek biraz daha gösterişli bir hava yakalayarak da kullanılabilir.

Petek Tül

Petek tüller küçük kare kare dokunmuş tül modelidir. Doğal bir görünümü vardır ve çok kullanışlı bir tül modelidir. Genellikle desensiz düz olarak tercih ediliyor. Düz tüller içerisinde en çok tercih edilen kumaşlar arasında yer alıyor.

Perdelik tüller çok farklı içeriklerde, çok farklı kalınlıkta ve çok farklı şekillerde üretilebiliyor. Desenli, düz, petek yapılı, şantuklu, payetli, floşlu, gofreli, metalik veya ombreli olarak bulabileceğimiz tüller her sezon farklı bir tarzda moda oluyor ve karşımıza çıkıyor. Çok kalın neredeyse perdelik kumaş gibi görünen tüllerden tutun da hayalet tül dediğimiz çok ince ve narin tül gruplarına kadar bir çok çeşidi mevcut. Düz bir dokumadan lazer kesimli seyrek dekoratif tüllere kadar her çeşit tülü evimizin dekorasyonuna uygun bir şekilde seçtiğimiz zaman evi baştan aşağı değiştiren ve göz dolduran bir şekle bürünüyor.