Renklerin Gücü İle Ruhunuza Dokunun

Perde seçimi ve ev dekorasyonu yaparken renklerin psikolojik etkilerinden faydalanın...

Perde nasıl bir değer katar evinize? Isıyı ve ışığı dengeli yayar evet ama aslında perde, evinize kimlik katar; yani ışık yaymakla kalmaz, ışığınızı yayar. Perdeleri güzel olan evler, misafirlerinizi sizden önce karşılar, siz daha çayı demlerken sizi anlatır, siz onları uğurlarken de sizin yaşam anlayışınızdan izler bırakır. Yani perde, ışığın süzüleceği yere imzanızı atar... Işığınızı yayacak perdelerinizi ve uyumunu dikkatli seçmelisiniz. Bu konuda size yardımcı olalım istedik...

Perde renk seçimini neye göre yapmalıyız? Perdelerinizi tamamlayan oda renkleri, halılar ve aksesuarlar... En başta odanızdaki boya rengine göre perde uyumunuzu yapmakta fayda var.

Perde renk seçimi, kolay gibi görünse de aslında önemli ve zor bir iştir. Sadece sevdiğiniz ya da gözünüze hoş görünen renkleri tercih etmek yerine, renklerin ev dekorasyonunuzla da uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Küçük odalar için koyu renk boya tercih etmekten kaçının. Açık tonlar, mekânları olduğundan geniş ve ferah gösterecektir. Zıt renklerin ise birbirini tamamladığını unutmayın. Salonunuzun duvarlarına açık renkler hâkimse, halı ya da zemin rengini koyu renk seçmelisiniz. Eğer zemin açık renk ise, duvarlarınızı koyu renklere boyayarak ve açık renk perde kullanarak kontrast bir görünüm elde edebilirsiniz. Ve buna uygun aksesuar ve halı kullanarak ruhunuza hitap eden bir eve sahip olabilirsiniz.

Dekorasyonunuz sade ve canlı olmayan, açık renklerden oluşuyorsa kırmızının, çikolata kahvenin, sarının ya da turuncunun çeşitli tonlarını kullanarak ortamınızda daha sıcak ve samimi bir hava yaratabilirsiniz. Evinize biraz hareket katmak istiyorsanız, odanızın bir duvarını farklı bir renk tonunda boyayabilirsiniz. Böylece, hem derinlik hissi yaratır, hem de farklı bir görüntü elde edersiniz. Eğer salonunuz ya da oturma odanız küçükse, dikkat dağıtıcı renklerden uzak durmalısınız. Koltuk ve halı renkleri duvarlardan koyu olmalı, aksesuarlarda ise canlı renkler kullanmalısınız.

Renk kullanımında unutulmaması gereken temel kurallardan biri, fazla renk veya az renk kullanımının ortamlarda dengesizlik yaratacağı… Bu nedenle birbirini tamamlayan renkler tercih etmelisiniz. Kırmızıyı tamamlayıcısı turkuaz – yeşil ile birlikte kullanın. Sarı tetikleyici bir renktir. Tamamlayıcısı olan mor ile beraber kullanılmalıdır. Mor rengi ise tek başına kullanmaktan kaçının. Mavi dinlendirici ve sakinleştirici bir etki yaratır. Turuncu ise neşelendirir. Turuncunun fazla kullanılması melankolik bir hava yaratabilir, bu nedenle mavi ile dengelenmesi gerekir. Çünkü mavi; sinir sistemini rahatlatır. Kırmızının aksine zihni rahatlatan bir etkisi vardır ve insanların biraz daha düşünceler içine dalmasına yol açabilir. Huzurlu ve sakin bir yatak odası için mavi ideal bir renk olabilir, çünkü vücudun sakinleştirici kimyasallar salgılamasına yol açar. Beyaz veya da rahatlatıcı etkisi olan diğer renklerle perde uyumu yapabilirsiniz...

Kırmızı; sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler. Kan basıncını ve solunumu hızlandırabilir. Kırmızı renkteki kelimeler ve objeler insanların dikkatini hemen çeker. Bu yüzden dekorasyondaki kırmızı cisimler, mükemmel olmalıdır. Kırmızı, duygusal olarak oldukça yoğun ve aşırı bir renktir. Kırmızı kıyafetler ruhu canlandırıcı olabilir. Bu durumda kırmızı kıyafet enerji ve güç mesajı gönderir. Kırmızı, hakimiyet kuran bir renktir. Zemin olarak değil, vurgu yapmak için kullanılmalıdır.

Sarı; metabolizmayı hızlandırır. Odayı parlak sarıya boyarsanız bebeklerin ağlamasına ve büyüklerin sinirlenmelerine yol açarsınız. Sarı, az miktarlarda kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Şakacılığı, aydınlığı, yaratıcılığı, samimiyeti ve hayata karşı rahat bir tutumu simgeler. Tıpkı güneşli bir gün gibi davet çekicidir. Sarı güneş ışığı gibidir; kendinizi iyi hissetmek için orada olmasını istersiniz ama gözünüzün içine girmesini istemezsiniz.

Yeşil; doğayı, yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği simgeler. Yeşil aynı zamanda hastanelerde de popüler bir renktir çünkü hastaların rahatlamasını sağlar. Yeşil rengin farklı tonları farklı mesajlar iletir. Koyu yeşil, soğukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarını ifade eder. Zeytin yeşili ise barışı simgeler.

Siyah; bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülük ile düşünülürken diğer taraftan sadakat, sebat, dayanıklılık, ihtiyat, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bir tarafta yönetim ve güç anlamına gelirken diğer tarafta acı, keder ve yaz anlamına gelir. Siyah, pek çok insan için kıyafet rengidir. Bazıları siyahı güçlü ve ciddi görünmek için kullanır. Ayrıca siyah şık ve zarif olarak kabul edilir. Özellikle genç odası perde modelleri içerisinde siyah kumaşlar sıkça kullanılır. Genel olarak mekan düzenlemede ise tamamlayıcı renk olarak zeminde kullanılır. Farklı renklerde kullanılan obje veya mobilyaların ön plana çıkmasını sağlayan bir renktir. 

Beyaz; saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Pek çok kültürde gelinler beyaz giyer. Ayrıca temizliği simgeler. Doktorlar, hemşireler ve laboratuvar teknisyenleri arınık olmak için beyaz giyerler. Genel olarak serin ve canlandıran bir his verir. Dekorasyonda tamamlayıcı renk olarak kullanılır. Özellikle iddialı renklerin zemin rengi olarak tercih edilir. Beyaz tül perdede sıkça tercih edilir ve üzerine gelecek renkli veya desenli fon perdelerin gösterişi için uygun bir zemin hazırlar. 

Mor; asaletin rengidir. Lüks hayat zenginlik ve zarafeti simgeler. Aynı zamanda romantizmin duygusallığın ve tutkunun rengidir. Bazı insanlar mor rengi, gösterişli havasından dolayı dekorasyonda kullanmayı sever.

Kahverengi; toprağın ve ahşabın rengidir. Sağlam ve güvenilir bir his verir. Kahverengi doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratmayı sağlar. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik mesajları iletir.

Pembe; en romantik ve narin renktir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır. Araştırmalar gösteriyor ki, pembe insanları yatıştırıyor ve kalplerini yumuşatıyor. Hapishane demirleri pembeye boyandığında mahkumların arasında saldırgan davranışın azaldığı gözlemlenmiştir. İnsan sinirlenmek istese bile pembe rengin yakınında başarılı olamaz. Kalp kasları yeterince hızlı hareket etmez. Pembe kötü enerjiyi çeken bir sakinleştirici gibidir.