Perdelerinizle Uyumu Yakalayın!

Günümüzde ev dekorasyonunu tamamlayan, görselliği zenginleştiren en önemli unsurlardan biri de perdeler!

Rahatlık ve fonksiyonelliğin yanı sıra dekoratif açıdan da mekanın genel havası ile uyum içerisinde olması için, perdenin stil ve renginin doğru tercih edilmesi gerekiyor.

Mekanınıza göre en uygun perdenizi seçerek şıklığınızı ortaya koyabilir ve evinizin görselliğini daha da zenginleştirebilirsiniz. Renk uyumunu sağlayıp aksesuarlarınızı doğru bir şekilde seçerseniz yaratıcı ve hoş bir ortam sağlayabilirsiniz.

Perdecilik sektöründeki çeşitlilik perde seçimini daha da zorlaştırıyor. O yüzden uzmanlar şu önerilerde bulunuyorlar; "Yaptıracağınız tül ve perdeler odanızın dekorasyonu ile uyumlu olmalı. Aksi halde ortam boğucu, karışık ve kalitesiz görünür." Bu yüzden örneğin desenli ağırlıklı döşenmiş odada düz renk kumaşlardan yapılmış perde seçilmeli ve odaya ferah bir tarz yansıtılmalıdır. Büyük salonu ve büyük penceresi olan evlerde yine yerlere kadar uzanan tülleri tercih etmelisiniz.

Mutfak perdeniz ise, kullanışlı ve kolay temizlenebilen perde modellerinden olmalıdır. Mutfak perde çeşitleri olarak son trendler jaluziler! Mutfaklarda kolay yıkanabilen ahşap ve katlamalı perdeler de kullanılıyor. Böylelikle bu alan çok daha şık ve kaliteli gözükecektir. İstediğiniz renk ve ebat seçeneklerinden elbet sizin de zevkinize uygun bir model çıkacaktır. Kumaş tercih edilecekse düz, açık renk modeller mutfağınızı daha şık kılıyor. Fransız cam mutfak perde modelleri içinde ise zebra perdeler sıkça kullanılıyor.  

Perde aksesuarları kullanarak yapacağınız ufak dokunuşlar perdelerinizin görüntüsünü tamamen değiştirebilir. Perdelerinizi iki yanda toplamak istiyorsanız, perde kordonu ve perde püsküllerinden yararlanabilirsiniz. Bunun dışında, korniş başları, saçak, braçol, taşlar da tercih edilen perde aksesuarlar arasında. Bu sayede evlerinizde daha şık ve kullanışlı bir perdeye sahip olabilirsiniz.

Farklı bir tarz yaratmak için kullanabileceğiniz perde çeşitlerinden birisi de ip perdelerdir. İp perdeleri dilediğiniz renk, en ve boyda bulabiliyorsunuz. Farklı askı boruları ve aksesuarlarla zenginleştirilen bu stil, evlerinde klasik perde anlayışından sıkılanlar için iyi bir seçenek.