Perdelerimizi Ne Kadar Bilinçli Kullanıyoruz?

Perde alırken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz diye hiç düşündünüz mü? İşte bu haberimizde bu sorularınıza cevap bulacaksınız.

Katlamalı Perde

Aynı mekan içindeki çubuklu katlamalı perdelerde farklı yükseklikte camlar varsa çubuk hizaları tutmayacağından arkadan çubuklu dikim yapılması gerekir. Kumaş katlamalı perdelerin temizliği için sökülmesi sırasında perdenin tamamen indirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Kumaş katlamalı perdelerde perde katlarının düzgün toplama yapması için önceden alıştırılması gerekmektedir. Alışma, kumaşın cinsine göre farklı zamanlarda gerçekleşir.

Mekanik Stor Perde

Perde seçimlerinde, zincirli sistemler tercih edilmelidir. Zincirli mekanizmalar, yaylı mekanizmalara göre oldukça işlevsel ve ergonomiktir. Perdenizi istediğiniz noktaya kadar indirir veya kaldırabilirsiniz.

Stor Perdeler

Güneşi filtre edici, gölgeleyici ve karartıcı özelliklere sahip farklı içerikte kumaşlardan üretilir. Güneş ışınlarını filtre edici stor perdeler, screen (örgü) ve tül olmak üzere iki gruba ayrılır.

Screen (örgü) stor perdeler

Ana işlevi güneş ışınlarını önemli ölçüde filtre edebilmekle birlikte, kapalı konumdayken dışarının görünmesini sağlamaktır. Örtülü konumdayken, güneşin rahatsız edici ışınlarını filtre edebilmesinin yanı sıra, mekanın aydınlık kalmasına yardımcı olur. Bu sayede büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlar.