Perde Seçimine Alternatif Bakış Açıları

Hiç tartışılmaz ki evi olduğundan daha şık gösteren aksesuarlar arasında perdeler önemli bir yere sahip. Şimdi sizlerle paylaşacağımız küçük önerileri aklınızda tuttuğunuzda perde seçiminde daha başarılı olacağınıza inanıyoruz.

Bilindik beyaz tüllere alternatif mi yaratmak istiyorsunuz? Kırmızı-beyaz kareli tüller de aynı işlevi görür. Mahremiyetinizi korurken ortama biraz canlılık ve renk katar. Kışın en karanlık anlarında bile sıcak bir ışık mı tercih ediyorsunuz? Sarı perdeler tam size göre!

Odanıza canlılık katmak için oranj-mavi; yeşil-pembe-kırmızı gibi zıt renklerin birlikteliğine başvurun. Yumuşak pembe, lila, şeftali ve leylak tonları ise yatak odaları için ideal. Feminen çağrışımlar yaratan bu renkler floral, nakışlı desenler ve parlak dokunuşlarla daha ön plana çıkar.

Stor perde güneşlik olarak gerektiğinde mahremiyet sağlar ve doğal ışığı içeri davet eder. Üstelik onları dekoratif ögelere dönüştüren sonsuz kumaş seçenekleri var.

Beyazdan, bisküvi ve toprak tonlarına uzanan nötr renkler, klasik veya modern mekanlarda sıkça başvurulan dekorasyon ögeleridir. Kumaşların üzerindeki kendinden kare ve çizgi kabartıları ve desenleri, düz yüzeye grafik bir katkı sağlar.

Geometrik desenleri karıştırarak odalarınızın modunu yükseltin. Çizgilileri kareli, ekoseli ve puantiyelilerle bir arada kullanmaktan çekinmeyin. Bu farklı desenleri bir arada tutabilmek için onları aynı renklerden seçin.

Renkli tül perdelerin üst kısımlarına ikiye kıvrılmış şeritleri belli aralıklarla dikin ve bir korniş çubuğuna asın. Bu tüller ışığı filtreler ve alacalı bir ışık etkisi yaratır.

İhtişamlı ve lüks bir etki için, yansıtma özelliği olan ve dokunma hissi uyandıran ipekli perdeleri seçin. Kırmızı, mor, dore gibi renkler doğaları gereği gösterişlidir. Hele dönemsel bir görüntü peşindeyseniz, geleneksel desen ve dokuları olan kadife, şönil ve saten sizin için ideal…

Taze ve modern bir etki arıyorsanız, mavi ve sarıların kombinasyonundan, denizci şeritlerinden oluşan cesur figüratif desenlere uzanan koton ve keten kumaşlara başvurun.

Perde kanatları zemin üzerine yaklaşık 1,5 cm düşmeli. Çok dökümlü perdeler için etek uçlarına ekstra 15 cm’lik bir pay ekleyin ki dökümün hakkını verebilsin. 

Şık bir görünüm yakalamak için, düz perdeleri bir rozet ile yanlardan tutturabilirsiniz. Cumba başlamadan tavana boylu boyunca bir rustik asıp, iki uzun kanadı iki yanlarda toplayabilirsiniz.