Perde Pilesi Nasıl Hesaplanır?

Sürekli gelişim gösteren ev tekstil sektöründe bilindiği üzere Türkiye hep liderliğini korudu ve korumaya devam ediyor. Bununla beraber her gün değişen ve çeşitlenen tekstil ürünleri kaliteyi aratır oldu. Kaliteyi yakalamak elbette kolay, sadece biraz emek vermek gerekiyor. Emek demişken işçilik konusunda birçoğunun yetersiz olduğu hüzünlü bir gerçektir. Küçük ve basit dikiş teknikleriyle çok güzel sonuçlar elde edebilir, müşterilerinizin gözlerindeki parıltıdan mutlulukla işinize biraz daha sarılabilirsiniz. ilk etapta perdenin pilesi konusunda uzatmadan birkaç detaya değinmek istiyorum.

Sektörümüzde pile oranları çeşitli terimlerle ifade edildiği bilinmektedir.  Yaygın olan terimleri açıklayacak olursak;

Bire iki pile (%100 pile)

Hesaplarken (Perdenin Ölçüsü x 2) + 20 cm kenar payı şeklinde hesapladığımız en seyrek pile şeklimizdir. Genelde kullanılmaz. Görselini düşünecek olursak iki pile arasında bir pile kadar boşluk olacaktır.

Bire iki buçuk pile (%150 pile)

Hesaplarken (Perdenin Ölçüsü x 2,5) + 20 cm kenar payı şeklinde hesapladığımız orta dereceli pile şeklimizdir. Orta ölçekli müşteriler için vazgeçilmezdir. Görselini düşünecek olursak iki pile arasında yarım pile kadar boşluk olacaktır

Bire üç pile (%200 pile)

Hesaplarken (Perdenin Ölçüsü x 3) + 20 cm kenar payı şeklinde hesapladığımız orta dereceli pile şeklimizdir. Pileye oturmayan, salkım saçak duran kumaşlar için biçilmiş kaftandır.  Kesinlikle her tülde olması gerekir. Görselini düşünecek olursak iki pile arasında hiç boşluk bulunmayacaktır. Tabiki pile çeşitlerimiz bunlarla sınırlı değil, değişiklik arayanların vazgeçilmezi Amerikan pile var. Bunu nasıl hesaplıyoruz.

Bire üç buçuk pile (%250 pile)

Hesaplarken  (Perdenin Ölçüsü x 3,5) + 20 cm kenar payı şeklinde hesapladığımız Amerikan

perdeye özel ideal bir pile ölçüsüdür. 20 cm lik pileler yaptığınızda pilelerin arası 8 cm gibi ideal bir ölçüye gelecektir.  Tabi ki müşterinin bütçesine bağlı olarak daha da sıklaştırılabilir.

Olası durumları da göze alalım. Düşünün ki rastgele bir pile oranında kumaş elinize geldi, genelde yaptığımız şey dene yanıl yöntemidir. Ama perdeyi deforme eden, ve zamanınızı boşa harcayan gereksiz bir uygulama diye düşünüyorum. Basit bir matematik formülü ile bununda üstesinden gelebiliriz. Hemen bir örnekle açıklayalım: 12,30 metre bir ürünü 5,40 metre kalacak şekilde hesaplayalım.