Perde Modelleri ve Özellikleri

Perde Modelleri ve ÖzÇeşit çeşit kullanılan perdelere küçük pratik bilgiler.

Katlamalı Perde

Çubuklu katlamalı perdelerde aynı oda içinde değişik yüksekliklerde cam olursa hizayı tutturabilmek mümkün olmadığından arkadan çubuklu dikim yapılmalıdır. Katlamalı perdelerde düzgün toplama yapılabilmesi için perde katlarının önceden alıştırılması gerekir ve her kumaş cinsine göre de alışma süresi değişir. Eni 150 cm den büyük camlarda tek parça halinde kumaş katlamalı perde uygulanmaz. Katlamalı perdelerin temizliği için sökülürken perdenin tamamen indirilmiş olması gerekir.

Ahşap Jaluzi Perde

50 milimetrelik ahşap jaluzilerde ip kontrollü mekanizma kullanımda en kolay olandır. Kullanım zorluğu dolayısıyla ahşap jaluzilerde büyük ebatlı parçalar kullanılmaması daha uygundur. Ahşap jaluzi perdeler düz bantlardan yapıldığı için alüminyum jaluzi perdelere göre daha az kapatma yapar.

Kumaş Stor Perde

Kumaş stor perdelerde en az arıza teşkil eden uygulama zincirli mekanizmadır. Kumaş stor perdelerde her perde arasında standart olarak 3-4 cm boşluk bulunduğundan fazla parçalı yapılmaması önerilir. 

Alüminyum Jaluzi Perde

Alüminyum jaluzi perdelerde zıgıl kullanılması tavsiye edilir. Böylelikle bantların uçlarının yıpranması önlenir. Darbelere en dayanıklı alüminyum jaluzi perde, bantları geniş olduğu için 25 mm olandır. Ayrıca 25 mm alüminyum jaluzi perdeler daha kolay temizlenir. 25 mm alüminyum jaluzi perdeler açık konumda iken 16 mm alüminyum jaluzi perdeye göre daha çok ışık alır. Ayrıca 25 mm alüminyum jaluzi perdelerin toplanmış yüksekliği 16 mm alüminyum jaluzi perdeye göre daha azdır.

Gerdirme Perde

Gerdirme perdelerde, gerdirme teli zamanla ve hava değişimi yüzünden genleşerek ya da büzülerek bozulabilir o yüzden belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Gerdirme perdelerde hafif perdelerin kullanılması uygundur.

Panel Perde

Panel perdeler estetik amaçlı olarak büyük camlarda kullanılmalıdır ve geniş mekanlarda kullanılması oldukça uygun bir tercihtir. Panel perdeler kullanım kolaylığı için tek tarafa veya ortadan açılır şekilde uygulanmalıdır.

Ahşap Stor Perde

Ahşap stor perdelere estetik bir görünüm vermek için ve kenarlarının bozulmasını önlemek için biye dikilmesi önerilir. Ahşap stor perdelerde doku ve renk farklılıkları normaldir çünkü doğal malzemeden üretilirler ve ahşap stor perde alırken katalogda seçtiğiniz renkten farklı bir ton olabilir. Ahşap stor perdelerde rulo ve katlanarak toplanan mekanizma arasında perdenin toplanmış yüksekliği olarak büyük fark olur.

Dikey Perde

Dikey perdelerde kullanılan malzeme çok önemlidir. Temizlikte kolaylığı tercih edenlerin pvc veya alüminyum bantlı olan dikey perdeleri seçmesi uygundur. Dikey tül perdenin yıkanması  ise çamaşır makinasında yapılabildiği için oldukça pratik bir üründür.

Plise Perde

Cam balkon perdesi olarak da bilinen plise perde cam balkon kanatlarının üzerine monte edildiği için kanatlarla birlikte hareket edebilir. Özellikle apartmanlar arası mesafenin yakın olduğu balkonlarda gizliliği korumak adına çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Plise perdenin takılması ise son derece pratik, cam üzerine yapıştırılarak kullanılmaya başlanabilir.