Perde İle İlgili Bilinmesi Gerekenler...

Eğer siz de evinize perde yaptırmak istiyorsanız ya da düşünüyorsanız bu haberimizi kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

  • Dekorasyon aşamasında perde için önemli olan kumaş ve model seçimidir

  • Perde seçimi, evin dekorasyon şekline, tercihlerinize, pencere yapısına ve odanın kullanım amacına uygun şekilde yapılmalıdır.

  • Pencere yapısı perde tasarımı için önemli bir etkendir. Yere kadar olan camlar, fransız balkonlar, giyotin pencereler, geniş ve yüksek pencereler, açılır kanatlar, balkon kapıları, perde tasarımında önemli rol oynar. Yere kadar olan camlarda katlama perde yerine panel (japon) veya kumaş perde tercih edilmesi daha doğrudur.

  • Duvar rengine göre perdede iki tür seçim yapılabilir. Birincisi duvar renklerinde kumaş ve tül tercihleri yapılabilir. İkincisi ise zıt tonlarda kumaş ve tül kullanmanızdır. Birinci seçenekte perdeleriniz çok belirgin olmamakla birlikte evinizde derinlik ve yumuşaklık izlenimi verir. Zıt tonlar ise perdelerinizin daha belirgin olmasını sağlar. Duvar rengi dışında parke, mobilya, döşemeler, aydınlatma sistemleri ve halı da önemli etkendir.

  • Mobilya ve perde seçimi oturma grubu, koltuk, kanepe, yemek odası grubu, kısacası evinizdeki tüm mobilya modelleri perde seçimine etkendir. Modern mobilyalarınız ile birlikte modern tasarımlara sahip perdeler seçerken, klasik mobilyalarınız ile klasik modellere sahip tasarımlar tercih etmelisiniz.

  • Modern dekore edilmiş evlerde perde seçimi ahşap aksesuarlardan çok metal aksesuarlara rastlama olasılığınız yüksektir. Bu yüzden metal perdeliklerle tasarlanmış modeller tercih edilebilir. Japon perde, panel perde, katlamalı perde ve gerdirme perde sistemleride modern dekore edilmiş mekanlar için tercih edilebilecek tasarımlar arasındadır. Hazır perde grupları da modern perde sistemleri arasında yer alır. Bunlara en iyi örnek; jaluzi, dikey, duet, silhouette, plise ve stor perde sistemleridir.

  • Klasik dekore edilmiş evlerde perde seçimi altın, prinç, bronz perde aksesuarları ile tasarlanmış perdeler tercih edebilirsiniz. Kumaş seçimi ise mobilya ve döşemelik modeline göre yapılabilir. Perde tasarımını belirleyici etkenler arasında perde aksesuarları, kumaş tercihleri ve süslemeler önemli etkendir.

  • Perdede yeni trendler arasında deri ve güderi ile tasarlanmış perdeler yer alıyor. Deri katlamalı perde, yeni perde trendlerine iyi bir örnektir. Temizlik ve eskime sorununun olmaması getirdiği diğer avantajlar arasında. Ayrıca sıralı zincir ve boncuklarla hazırlanmış perdeler son perde trendleri arasındadır. Swarovski taşlı perdeler de son perde modasına örnektir. Modern alanlarda yere kadar olan fon perde ve tül perde için serbest pileler güncelliğini koruyor.