İşte Perde Ansiklopedisi

Perdeler hakkında sizlere yardımcı olacak küçük bilgi ve öneriler...

 • Tül perdeler kolay yıkanabilir bir malzemeden tercih edilmeli. Özellikle sigara içilen ortamlarda hem koku, hem de renk değişimi açısından bu bakım çok önemli.

 • Stor perde, kullanımı ve tamiri en kolay mekanizmalı perdedir. Ortalama ömrü 3 yıldır. Temiz ve tozsuz mekanlarda ve amacına uygun kullanımda bu ömür 5-10 yıla kadar çıkabilir.

 • Metrelerce kumaş kullanarak artık kumaşlara çok para verme devri kapandı. Stor perdeyle yalnız kapatmak istediğiniz yer kadar kumaş kullanarak ekonomik, şık ve pratik bir kullanımla ferah ortamlar yaratırsınız.

 • Stor perdeler iyi bir seçimle hem modern, hem de klasik bir mekanda kullanılabilir. Storları özellikle küçük boyutlu mekanlarda ışık süzmesi sağladığı için tercih edebilirsiniz.

 • Perde ve güneşlikler, bir odanın orantısını düzeltebilir. Örneğin pencereleri daha uzun ya da daha geniş gösterebilir.

 • Stor güneşlikler, desenli kumaşları kullanmanıza olanak tanırlar. Modern uygulamalar için de son derece idealdirler.

 • Güneşlikler hem pratik kullanım hem de dekoratif etki açısından iyidir. Serin tutar ve gün ışığından yararlanmanıza olanak tanır.

 • Tül perdede, mümkün olduğu ölçüde, tül boyunun yere kadar olması görüntü zenginliği açısından önemlidir.

 • Fon perde klasik veya modern tüm mekanlar için kullanılabilen bir perdedir. Tafta, ipek, ipek şönil, viskon, polyester, keten, jakarlı, saten v.b pek çok kumaş seçenekleri ile tasarlanıp uygulaması yapılan perdedir.

 • Perdenin modern veya klasik görünümünde en büyük etken tasarım ile birlikte kumaş ve perde aksesuarı seçimidir. Perdelere daha gösterişli olabilmeleri için, drape, dilim, volan, sarkıt, kulak, yaşmak türü kumaş ile oluşturulmuş perde süslemeleri eklenebilir.

 • Yıkanabilir özelliği olan perdeler maksimum 30 derecede ve narin yıkama programında yıkanmalı ve narin sıkma uygulanmalıdır. Özellikle tül kumaşlar maksimum 600 devirde sıkılmalıdır.

 • Perdelerin kırışmaması için, çamaşır makinesine katlanarak konulmalı ve yıkandığında içinde bekletmeden, nemliyken kornişe asılı kurutulmalıdır.

 • Renklerin uzun süre kalıcı olması ve kumaşların yıpranmaması için perdeleri direkt güneşten koruyan güneşlik, stor güneşlik gibi perdeler kullanılmalıdır.

 • Tekdüzelikten kurtulmak için katlamalı ve raylı perde seçeneklerini bir arada kullanabilirsiniz. Katlamalı perde kumaşlarınızı tül gruplarından, raylı sistemi ise güneşliklerden seçebilirsiniz.

 • Tavan ya da duvarınıza herhangi bir mekanizmayı uygulamak istemiyorsanız rustik perdeler sizin için ideal bir çözüm olabilir. Farklı malzeme seçenekleri bulunan rustik boruları üzerine halkalar, metal mandallar ya da kurdele yardımı ile asacağınız perdenizi dilediğiniz zaman kolayca değiştirebilirsiniz. Özellikle yazlık evlerde tercih edilecek bir çözüm.

 • Yıkanabilirlik, antialerjik, UV ışınlarına, toza, neme ve darbelere dayanıklılık özellikleriyle Antique Wood Roman Style Ahşap Storlar Afrika’dan özel olarak ithal edilen malzemelerle üretilip tüketicinin beğenisine sunuluyor. Bakım gerektirmeyen ahşap storların en önemli özelliği yıkanabilir olmaları. Birbirinden farklı tarzların bulunduğu geniş koleksiyonda klasik tasarımlardan, günümüz iç dekorasyon anlayışına uygun naturel ya da renkli dizaynlara rastlamak mümkün. Tercihleriniz arasına koyabilirsiniz.

 • Stor perde temizliği kuru bir sünger yardımı ile yukarıdan aşağıya süpürürcesine silerek yapılabilir. Veya havada asılı iken elektrikli süpürge ile tozunu alabilirseniz perdenizi en az 4-5 yıl kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz

 • Boncuklu veya taşlı stor perdeler görünümleriyle çok şık bir duruş sergilerler. Son zamanlarda sutaşlı stor perdelerden sonra sıklıkla uygulanan boncuk ve taş uygulamaları aynı zamanda katlamalı perdelerin de etek kısımlarında da uygulanmakta, kumaşın rengine uygun dekoratif taşlar seçilerek veya isteğe göre farklı renklerde taşlar seçilerek uygulanmaktadır. Taş ve boncuklar saten kurdaleye dizilmiş durumdadır ve perdenin etek kısmına tutturulur. İsteğinize göre perdenizin alt kısmına boncuk ekletebilirsiniz.

 • Boncuklu stor perdelerde farklı etek oyma modelleri ve farklı boncuk seçenekleri bulunmaktadır. Boncuklu stor perdelerin görünümü daha dikkat çekici olmaktadır.

 • 70′li yıllarda ev ve iş yerlerinde yerini alan alüminyum jaluzi perdeler dayanıklı, dekoratif ve estetik yapısı ile oldukça popülerdir. Sağlam olmaları, az yer kaplamaları, toplanabilmeleri, geniş renk seçenekleri ile alüminyum jaluzi perdeler, geleneksel perdelere alternatif olup farklı uygulama seçenekleri ile popülerlikleri gün geçtikçe artmıştır. Alüminyum jaluzi çeşitlerinde çok farklı seçenekler bulunmaktadır. Jaluzi perdeler kapı ve camlara kolaylıkla monte edilebilir.

 • Pvc dikey perdeler, geniş pencere perdeleridir. Perdenin dikey bantları, mekanda genişlik hissi uyandırır. Dikey perde, güneşi yönlendirebilen tek perdedir. Bantları toplanabilir ve kendi etrafında dönebilir. Tül dikey perdelerde oldukça fazla renk çeşidi ve kumaş modeli vardır.  Pvc  dikey perdeler kumaşlar kadar dekoratif durmasa da, tozlu ve umumi mekanlarda tercih edilebilir. Zaman içerisinde kullanılamayacak hale gelen dikey perde bantları yenisiyle değiştirilip, bozulan mekanizmalar tamir edilebilir. Böylece perde daha az maliyetle yenilenebilir. Tüm dikey perde modellerine, motor ve uzaktan kumanda uygulanabilir.

 • Zebra perde ev ortamında ve ofis ortamında hem tül hem perde hem güneşlik gibi yoğun bir şekilde camı kaplayan perdeleri sevmeyenler için üretilmiştir. Tek başına hem perde hem güneşlik hem tül görevini yerine getiren işlevsel ve çok kullanışlı bir perde çeşididir. Dışarıdan gelen güneş ışınlarını istenen şekilde içeriye az veya çok girmesini sağlar.