Hangi Odaya Hangi Perde?

Hemen hemen herkes bütün odalarına uyumlu olsun diye aynı perde modellerini kullanır, ama evinizin daha şık ve gösterişli olmasını istiyorsanız çocuk odasına, mutfağa ve yatak odasına farklı perde modellerini seçin.

SALON PERDESİ

Salonda yerlere kadar uzanan düz renk tüller ve desenli fon perdeler evinizi daha şık gösterecektir. Lacivert, yeşil, altın sarısı ve tonları, kahverengi, kırmızı, bej tonları salonlar için doğru seçimdir. Son yıllarda moda olan açık renk mobilya ve koltuk döşemeleri ile kullanacağınız kırmızı bir perde evin bütün havasını değiştirecektir.

YATAK ODASI PERDESİ

Yatak odasında renkli yere kadar uzanan ipek vual veya sentetik ipek, desenli dokuma tüller ideal seçim olacaktır. Güneşlik yerine kullanacağınız blackout yani karartma stor perdeler ise özellikle derin uykuyu sevenler için ideal bir karanlık sağlayacaktır. Zebra perde, ahşap jaluzi perde veya dikey tül perde gibi mekanizmalı perdeler de tek parçada güneşlik, tül ve fon perde yerine kullanılabildiği için yatak odaları için etkili bir çözüm sunabilir. 

ÇOCUK ODASI PERDESİ

Çocuk odalarında doğal ahşap malzemeden üretilen ahşap jaluzi perde çeşitleri çok popüler ve en çok tercih edilen modeller arasında. Dijital baskılı zebra ve stor perdeler ise çocukların sevdiği kahramanlardan oluşabilir veya istediğiniz bir görseli perdeye bastırabilirsiniz. Bu yönüyle baskılı zebra ve stor perdeler çocukların en çok sevdiği perde modeli olarak karşımıza çıkıyor.

MUTFAK PERDESİ

Mutfaklar evin en çok hava ve ışık alması gereken yerleridir. Geç kirlenen ve temizliği pratik olan perdeler ise işlerimizi kolaylaştıracaktır. Jaluzi perdeler mutfaklar için uygun bir perde seçeneği olabilir. Özellikle pimapende iki cam arasına yerleştirilerek yapılan cam içi jaluzi perdeler hiç kirlenmeyeceği ve eskimeyeceği için devrim niteliği taşıyor. Zebra perde modelleri ve çift kat stor perdeler de mutfaklar için en çok tercih edilen mutfak perdesi modelleri arasında. Yine de uçuşan bir tül perde yaptırmak isterseniz kısa, düz, açık renk modeller tercih edilmelidir.