Farklı Mekanlar İçin Farklı Perdeler

Evinizdeki her mekan için nasıl farklı mobilya alıyorsanız aynı şekilde farklı odalar ve mekanlar içinde farklı tarzda perdeler almalısınız.

Salon Perdesi

Klasik mobilya ve aksesuarların bulunduğu bir salona sahipseniz tül olarak organze ve ipek tül tercih edebilirsiniz. Yanlarına astarlı dikilmiş jakar bir kumaş, yine aynı havada drape tercih edilebilir. Bunun yanı sıra perdelerin kenarlarına tafta, ipek kumaşlardan pano perdeler düşünebilirsiniz.

Oturma Odası Perdesi

Odanızda aksesuara önem veriyorsanız katlamalı perde uygun olabilir. Katlamalı perde yalın ve şık bir hava katar aksesuarlarınızla bütünlük sağlar. Odanızda aksesuar kullanımı az ise  perdelerinizin etekleri yere kadar dikilmiş, bol büzgülü ve renkli kumaşlardan fon perdeler tercih edebilirsiniz.

Mutfak Perdesi

Mutfak dolaplarınızla uyum sağlayacak ahşap storlar, zebra perdeler yada çift mekanizmalı tül storlar kullanabilirsiniz. Kapı ve pencere doğramalarına uygulanacak briz çubuklu tül perdeler de ayrı bir seçenek olarak karşımıza sıkça çıkan mutfak perde modellerinden. Bu tür uygulamalarda perde hareketli kanatlarla birlikte çalıştığı için kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Özellikle küçük mutfaklar için perde modelleri cam boyutunda olan mekanizmalı perde çeşitlerinden tercih edilebilir. Ahşap jaluzi perde, cam içi jaluzi perde (sunset jaluzi) gibi uygulamalar küçük mutfak dekorasyonları için son derece işlevsel olabilir. 

Yatak Odası Perdesi

Klasik bir yatak örtüsüne sahipseniz organze veya ipekten bol pileli tüller kullanabilirsiniz. Görüntüyü tamamlayıcı olarak tafta, ipek veya kumaşlardan fon perdeler tercih edebilirsiniz. Farbala yada drape ise daha ağır bir hava yaratmanıza olanak sağlayacaktır. Kullanacağınız perde tutucu, perde topuzu, perde askısı gibi perde aksesuarları ile de fon perdelerinizi tamamlayabilirsiniz.

Modern bir yatak odasına sahipseniz  serbest pileli tüller kullanabilirsiniz. Camların rahat açılmasına izin veren mekanizmalı perde çeşidi olarak desenli stor perdeler de özellikle dilimlerin renklerini uygun tonlardan seçerseniz yatak odalarınıza son derece modern bir hava katacaktır.

Çocuk Odası Perdesi

Genç ve çocuk odası perde modelleri için mor, lila, kırmızı, fuşya gibi renkli tüllerden dikilmiş katlamalı perdeler, özellikle küçük çocuk odaları için dijital baskılı veya desenli zebra perdeler, desenli stor perdeler düşünülebilir. Bunların yanı sıra biraz daha geniş çocuk odalarında fon perdeler tül veya zebralarla kombinlenerek kullanılabilir.