Ev Dekorasyonuna En Renkli Dokunuş: Perdeler!

Ev dekorunuzun tarzını belirlediniz; modern, vintage, bohem, klasik ya da geleneksel. Peki bu dekorasyona gereken havayı verecek olan parça sizce hangisi? Bence kesinlikle perdeler.

Perde dekorasyonda önemli bir etkiye sahip çünkü renkleri ve desenleriyle istediğiniz tarzın tamamlayıcısı konumunda. 

Vintage dekorasyon severler dantelli, çiçek desenli, güpürlü modelleri, klasik sevenler ağır ve kalın kumaşlı perdeleri kullanabilir. Perde rengini de seçerken dekorasyonunuzla uyum içerisinde olmasına dikkat etmelisiniz. 

Kırmızı, turuncu gibi renkler eve sıcak ve canlı bir hava katarken, beyaz, açık pembe, mavi tonları da ferah bir hava katar. 

Pencere boyutları da perde seçiminde önemli olan etkenler arasında ilk sırada. Geniş pencereli evlerde duvar renklerine zıt perdeler daha cezbedici zengin bir görünüm oluşturulmasını sağlayabilir. 

Küçük pencereli evlerde küçük perde seçmek, duvarın perdelere daha uyum içinde durmasını ve aykırı bir görüntü oluşmasını engeller. Cam boyutunda olan mekanizmalı perdeler veya küçük bir rustikle oluşturacağınız hoş bir tasarım küçük camlar için ideal bir seçim olacaktır. Perdeler ile kullanılacak odanın genel olarak renk konusunda birbirine uyum göstermesine de dikkat edilmelidir.

Geniş odalarda yere kadar uzanan perdeler yerde toplanarak yığılma yapmakta ve hoş bir görüntü oluşturmaktadır, ayrıca yere tam değmeden ancak yere yakın bir mesafede duran perdeler içinde aynı şey söylenebilir. Ancak küçük odalar için bu pek hoş bir görüntü sergilemez. Bu nedenle uzunluk konusunda da doğru kararı vermeye dikkat edilmelidir.

Şimdi ev dekorasyonunda farzlı tarzlardaki perde modellerini inceleyelim.