Duvar Kağıdı Uygulaması

Duvar kağıtlarının tüm özellikleri duvar kağıdı rulosu içinde bulunan etikette bir takım uluslararası işaretlerle belirtilmiştir. Bunlardan yararlanarak evinizi küçük araştırmalarınız sonucu kendiniz yenileyebilirsiniz...

ÇİMENTO VE ALÇI SIVA YAPILMIŞ DUVAR:

Bu yüzeylere alttaki mevcut sıvanın pürüzlerini kapatacak şekilde saten alçı macun uygulanmalıdır. Kuruduktan sonra, düzgün bir yüzey elde edene kadar zımpara yapılmalıdır. Üzerine, toz tutmayı önlemek için bir kat primer uygulanmalıdır. (Sado binder veya sulandırılmış beyaz tutkal) duvar köşe birleşimleri sakülünde duvar tavan birleşimleri terazisinde ve düzgün olmalıdır.

KAĞIT KESİMİ:

Uygulama ölçüsünden 10 cm fazlalıkla ilk boy kesilir. İkinci ve takip eden boylar desen tekrarlarına göre fazlalık verilerek kesilir. İlk iki boy uygulamayı yapıp desenlerin uygun oldugu gözlenirse diğer boyların kesimine devam edilebilir. Diger boyların uygulandıkça sırayla kesilmesi hata yapma oranını azaltacaktır. Ters (baş aşağı) yapıştırmayı önlemek için kesilen kağıtların üst yönlerine bir işaret konulmasında fayda vardır. Özellikle parlak vinyl düz renkli kağıtlarda buna çok dikkat etmek gerekir.

YAPIŞTIRICI:

Piyasadan bulunabilecek toz yapıştırıcı (P+S Yapıştırıcı) kutusu üzerindeki açıklamaya göre, içine temiz su katılarak yapıştırıcının erimesi sağlanır. Bu karışıma %20-25 oranında beyaz tutkal veya ovalit (sıvı duvar kağıdı yapıştırıcısı) eklenmesi iyi sonuç verecektir. Yapışkanın çok koyu kıvamda olmaması gerekmektedir. Bordürleri vinyl üzerine yapıştırmak için sadece hafif sulandırılmış beyaz tutkal kullanılmaktadır. Üzerinde “prepasted” ibaresi olan duvar kağıtlarının yapışkanı fabrikasyon olarak arkalarına sürülmüştür. İlave bir yapıştırıcıya gerek yoktur. Bu tür kağıtları ön yüzü içte kalacak şekilde tersine sarınız ve rulonun içine sığabileceği içi temiz su dolu bir kabın içine batırınız. 10-15 saniye kadar bekledikten sonra çıkarıp duvara yapıştırabilirsiniz.

UYGULAMA:

Kesilmiş duvar kağıtlarının arka yüzüne yapışkanı düzgün bir şekilde sürüldükten sonra yapışkanlı kısımları birbirine gelecek şekilde katlanır ve 3-5 dakika yumuşaması için beklenir. Düzgün bir uygulama için ilk boy duvar kağıdının dikey bir şekilde yapıştırılmasına dikkat etmek gerekir. Bunun için duvar köşesinden yaklaşık 20-25 cm. uzaklıkta terazi veya sakül kullanarak duvara dikey bir çizgi çizilir. İlk boy duvar kağıdı bu çizgiye oturtularak, alt ve üst kısımlarda kesme payları bırakılarak yapıştırılır. Diğer boyların desenlerine dikkat edilerek kağıtları yan yana gelecek şekilde yapıştırılmasına devam edilir. Kenarlar üst üste gelmemeli veya aralık bırakılmamalıdır.