Dikey Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Mekanizmalı perdeler içinde en kolay temizlenen dikey perdedir. PVC dikey perde bantları bilinen her türlü temizleme malzemeleri ile yıkanabilir veya silinebilir. Dikey PVC perdelerin temizliğini yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, perde bantlarının hareketli vagonlara takılan deliklerinin yırtılmamasıdır. Bunun için yapmanız gereken tek şey, bantları önce vagon tırnaklarından yavaşça çıkarmaktır. Kesinlikle perde bantları takılıyken ıslak temizlik yapmayınız. Bantlar takılı olarak çekiştirmeden ancak elektrik süpürgesi ile tozunu alabilirsiniz.

Bantları çıkartmak için aşağı çekmeyin. Önce hafif yukarı itin ve vagon tırnakları delikten bant üzerine çıksın, daha sonra da deliğin yanından aşağıya çekerek çıkarın. Plastik bantları bez veya sünger yardımı ile çizmeden istediğiniz deterjan ile temizleyebilirsiniz.

PVC dikey perde bantlarını yerine takarken dikkat edilecek hususlar;

  • Dikey perde mekanizması'nı vagonlar yan yana gelecek şekilde toplayınız.

  • Vagon tırnak aralıkları size bakacak şekilde ayarlayınız.

  • Dikey perde bantlarını, tek tek vagon tırnaklarına üstten delik hizasından iterek yerine oturtunuz.

Bu hususlara dikkat ederseniz, dikey perdelerinizi çok uzun süre temiz ve bakımlı olarak kullanabilirsiniz. Unutmayınız ki, tüm mekanizmalı perdelerin dayanıklılığı, kullanırken göstereceğiniz özene ve yapacağınız periyodik bakımlarına bağlı olarak çok uzun ömürlü olabilir.