Dikey Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Dikey perde ölçülendirilmesi, montaj yapılması ve kullanılması en kolay sistemlerden biridir. Ancak tüm sistem perdeleri gibi Dikey perdenin de dikkat edilmesi gereken özellikleri vardır. Dikey perde, diğer sistemlerde olduğu gibi bir üstray içine kurulmuş mekanizma sistemine dikine takılan PVC veya kumaş bantların, diğer sistemlerden farklı olarak yatay hareket eden mekanizmalı perde çeşididir.

Dikey perde ölçüsü almada dikkat edilecek ilk önemli konu; 9 cm eninde olan bantlarının kendi ekseninde, 180 derece dönme özelliğinden dolayı montajın yapılmasını istediğiniz alanın müsait olup olmadığıdır. Dikey perde, diğer sistem perdelerden farklı olarak bu özelliğinden dolayı direk duvara montajı yapılamaz. Bunun için dikey perdenin rahat çalışabilmesine imkan sağlayacak ve montajı yapılmak istenen duvarın konumuna göre belirlenecek, "8"-"10"-"12" cm'lik “L ayak” kullanılarak dikey perde duvardan uzaklaştırılır. Dikey perde tavana direk montaj yapılabilir. Ancak bunun için de yine tavanın duvarla birleşen kenarından en az 6 ila 7 cm uzaklaştırmak gerekir.

Dikey perde ölçüsü alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, dikey perde toplandığı zaman bant sayısına bağlı olarak, 20 ila 30 cm'lik bir mesafe kaplar. Dikey perde sisteminin tek kenara toplanır, ortaya toplanır veya iki kenara toplanır olarak imalatı yapılır. Sizler de dikey perde kullanmak istediğiniz pencerenin konumuna göre bu özelliklerden birini belirtebilirsiniz. Dikey perde fiyatlandırması, stor perdelerde olduğu gibi eni en az 100 cm, boyu yani yüksekliği en az 200 cm olarak, en az 2 metrekare üzerinden hesaplanır.