2021 Jaluzi Perde Modelleri ve Fiyatları

Jaluzi perdeler kullanışlı, dayanıklı yapısıyla modern ev ve ofisler için idealdir. Ahşap ve Alüminyum Jaluzi Perde Modelleri ve Fiyatları %100Güvenli Alışveriş

Jaluzi Perde

Jaluzi perdeler kullanışlı, dayanıklı, uygulama alanı geniş, renk ve farklı materyal çeşitliliğine sahip bir ürün grubudur. Ev ve ofislerde kontrolünün pratik olması sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Pratikliğin yanında aynı zamanda dekoratif ve estetik bir üründür.

Ev, ofis, kamu kurum ve kuruluşları, iş yeri, sosyal tesisler gibi birçok mekanda tercih edilen jaluzi perde 40 yılı aşkın bir süredir dünyada ve Türkiye’de kullanılmaktadır. Dekoratif durması, ısı ve ışık kontrolü sağlaması, kolay temizlenmesi, hem tül hem perde olarak kullanılması nedeniyle perde tercihleri arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Jaluzi perdelerin ömrü kumaş perelere nazaran daha uzun olup yıkanarak yıpranma problemi bulunmaz. Tül perdeler belirli bir süre sonra yıkamaya bağlı deformasyona uğrar, ancak jaluzi perdeler silinerek temizlendiği için deforme olmaz. Tül perdelerin kullanım ömrü ortalama 3-4 yıl iken, ahşap ve metal jaluzi perdelerin ömrü ortalama 10 yıldır.

Jaluzi perdeler renk seçenekleriyle de ev ve ofisler için kullanılabilir düzeyde üretilmektedir. Hem sade görüntüsüyle dekoratif bir ruhu ortama yansıtan, hem de işlevsel özellikleriyle ihtiyaçlarımızı karşılayan bir perde türüdür. 

Kullanılan malzeme açısından dört farklı çeşidi mevcuttur:

  • Alüminyum Jaluzi Perde

  • Ahşap Jaluzi Perde

  • Ahşap Görünümlü PVC Jaluzi Perde

  • Lake Ahşap Jaluzi Perde

Jaluzi perdeler farklı bant genişliklerinde üretilir:

  • 16 mm Alüminyum Jaluzi Perde

  • 25 mm Alüminyum jaluzi Perde

  • 25 mm Ahşap Jaluzi Perde

  • 50 mm Ahşap Jaluzi Perde

Jaluzi Perde Modelleri ve Fiyatları

Ahşap Jaluzi Perde

Ahşap jaluziler mekana sıcak ve rahat bir ambiyans katar. Sadece işlevsel değil aynı zamanda dekoratif bir üründür, kullanıldığı yerlerin genel dekorasyonuna uyum sağlar. Mobilya ve parkelerle bütünleştirip şık bir görüntü sağlayabilir. Kumaş perdelerle uyumlu bir şekilde kullanıldığı gibi tek başına da kullanılabilir.

Ahşap jaluzilerde ceviz, maun, kayın gibi doğal ağaç renkleri kullanılır. 25 mm ve 50 mm bant genişliği seçenekleri mevcuttur. Modern bir görünüm için işyeri ve ofis perdesi, mutfak perdesi, yatak odası perdesi hatta salon perdesi olarak da tercih edilebilir. 

Ahşap jaluzi perde kategorisi içerisinde geçen ahşap görünümlü PVC jaluzi perdeler ise kullanılan malzeme farklılığı dışında ahşap jaluzi perde ile aynı görünüm ve özelliklere sahiptir. PVC malzemeden üretildiği için uygun fiyatlı jaluzi perde seçenekleri arasında yer alır.

Alüminyum Jaluzi Perde

Alüminyum jaluzi perdeler, özellikle ofislerde ve modern dekorasyonlu mekanlarda tercih edilir. Güneş ışınlarını kıran ve sadece aydınlığı içeri alan, 21 micron alüminyum yapraklarından yapılan hafif, kullanışlı bir perde çeşididir. 16 mm ve 25 mm bant genişliklerinde üretilir. Düz, simli, ahşap desenli, perfore ve cam içi jaluzi seçenekleri vardır. Özellikle sunset jaluzi de denilen çift cam arası jaluzi perdeler küçük alanlar için son derece işlevseldir,  küçük mutfaklarda briz perdeler gibi hiç yer kaplamazken açılıp kapanmaya imkan verdiği için gizliliği de korur. 

Alüminyumdan üretildiği için eğimli mekanlarda uygulaması rahatlıkla yapılabilir. Tüm alüminyum jaluzi perdeler motorlu sistemler için uygundur.

Jaluzi Perde Nasıl Takılır?

Jaluzi perdeler tavana duvara ve pencere doğramalarına kolayca monte edilir.  Jaluzi perde montajı da, diğer mekanizmalı perdeler gibi, montaj (portray) aparatının tek bir vida ile duvara, tavana veya pencere profiline sabitlenerek, jaluzi perde üst kasasının montaj aparatına mandallanmasından ibarettir.

Jaluzi perdeniz duvara veya tavana takılacak şekilde iki türlü kullanıma hazır biçimdeki aparatla size gönderilecektir. Bu aparatları ilk olarak tavanınıza yada duvarınıza monte etmelisiniz. 

Perdenin daha şık ve düzgün görünmesi için takılacak alınlık şeffaf aparatlar yardımıyla perde üzerine sabitlenmelidir. Montajı çok basit olan ahşap jaluzi perdenizi ipi ve yön çubuğu öne gelecek şekilde yuvaya oturtmalısınız. Ayrıca zıgıl sistem kullanılarak sabitlenebilir.

Zıgıl Sistem Nedir?

Zıgıl sistem  pencere ve kapı gibi hareketli alanlarda jaluzi perdenin sabit durması için kullanılan bir sistemdir. İp ya da çelik telden imal edilen zıgıl teli, perdenin sağ ve sol kenarlarına açılan deliklerin içinden geçirilerek uygulanır. Perde siparişiniz sırasında zıgıl seçeneğini işaretlerseniz perdeniz size telin geçirileceği delikler açılmış olarak gönderilecektir. Zıgıl sistem aynı zamanda jaluzi perdenin sallanmasını da engeller. Bu yöntemle jaluzi perde hareket etmeyecek ise alttan sabitlenerek oynaması engellenir.

Jaluzi Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap ve alüminyumdan yapılan Jaluzi perdelerin temizlikleri diğer mekanizmalı perdelerden daha farklıdır. Teknik olarak imalatlarında kullanılan malzemelerin zarar görmemesi ve daha uzun dayanmaları için temizliklerine dikkat edilmelidir.


Alüminyum jaluzi perdelerinizi sıklıkla elektrostatik toz kapan tüylerle temizleyiniz. Bu şekilde hem tozlar katmanlaşmaz hem de yaprakları deforme olmaz. Genelde nemli bez ile silinmeye çalışılır. Bez ile temizleme yapılırken hem her noktaya ulaşılamaz hem de üzerindeki tozlar sertleşir. Ayrıca bez ile temizleme yapılırken uygulanan basınç ince jaluzi yapraklarının formunu bozabilir. Senede bir kere de, özellikle yaz sonu gibi jaluzi perdelerinizi toplayarak yerinden çıkarın ve varsa banyonuzun küvetinde ılık sabunsuz suya daldırarak temizleyin. Suyu iyice süzüldükten sonra kurulamadan yerine takın. Böylece jaluzi perdeleriniz hem temiz hem uzun ömürlü olacaktır.


Ahşap jaluzi perdelerinizi de aynı toz alma yöntemi ile sıklıkla temizleyebilirsiniz. Islak bez ile temizlemeyin. Islak temizlik bir müddet sonra ahşap jaluzi yapraklarının üzerindeki koruyucu cilayı alarak basit tahta görüntüsüne çevirir. Buna izin vermeme adına yılda birkaç defa ahşap mobilya temizleme cilası ile silebilirsiniz. Böylece ahşap jaluzi perdeleriniz, çok daha uzun ömürlü olacaktır.